Duchcov, pozoruhodný secesní kostel.
Při návštěvě Duchcova jsem objevil na břehu rybníka Barbora nádherný secesní Lutherův kostel, a tím jsem si znovu uvědomil, jak dlouho jsem opomíjel cesty do severních Čech, vždy jsem měl vidinu pouze dolů a zamořeného ovzduší. Zničilo se toho hodně, ale dost pěkného ještě zůstalo a tak každá cesta do této oblasti mě obohatí a je až neuvěřitelné, kolik krásy a památek v této oblasti nalezneme. V tomto městě, kde i nějaký čas pobýval známý Giacomo Casanova, jsme tak trochu pro pocit, romanticky přespali v hotelu stejného jména s úmyslem si ráno důkladně prohlédnout Duchcov, město, které málem zmizelo ze zemského povrchu a kde se těžba uhlí zastavila téměř na jeho hraně.
Ačkoliv má České republika tolik kostelů, že bychom nejméně jeden našli pomalu v každé vesnici, tak o secesních kostelech se to říci nedá. Secesní kostely v českých zemích nechává stavět převážně evangelická církev na přelomu 19. a 20.století. Celou skupinu secesních kostelů na severu Čech navrhl ateliér Schilling & Gräbner. Tyto kostely byly financovány z darů německých protestantských spolků, jejichž cílem byl odklon německy mluvícího obyvatelstva od římskokatolické církve. Některé kostely z dílny ateliéru Schilling & Gräbner jsou doslova secesními unikáty. Atelier založili Rudolf Schilling a Julius Gräbner. Oba architekti se znali ze studií architektury v Drážďanech. Bohužel některé kostely již nestojí.
Jsou to, na severu Čech Teplice –Trnovany, takzvaný Zelený kostel, který byl zbořen v roce 1974 a své záchrany se nedočkal ani kostel v Chabařovicích, který byl zbořen v roce 1987. Dalším zbořeným kostel těchto architektů byl secesní kostel ve Středním Lánově v roce 1981.
V této oblasti se podařilo od těchto architektů zachránit nejvýše položený evangelický kostel v naší zemi ,ve Strážném v Krkonoších. Dalším secesním kostelem severních Čech, který se podařilo zachránit je kostel Vzkříšení v Hrobě a právě popisovaný secesní Lutherův kostel v Duchcově.
Tento kostel je ovlivněn historismem a norimberským slohem. Byl postaven v letech 1899-1902. Je ukázkou ryze německé architektury. Jde o jednolodní kostel s kruchtou. Poměrně jednoduchý štít připomínající renesanční městské domy je ukončena kamenným křížem.
Ve svém středu má velké secesní okno, pod ním je vstup do kostela, který navozuje pocit románského období (sdružená okna), kterých je na plášti kostela nespočet. Kostelu dominuje vyhlídková tzv. Soví věž, vysoká necelých 42 m. Mně osobně nadchli nádherné rostlinné a zvířecí kamenické dekory, hlavy andělíčků na hlavicích a nemohl jsem si nevzpomenout na podobný secesní kostel ve Štěchovicích. Po stranách západního portálu jsou osazeny medailony reformačních teologů Martina Luthera a Philippa Melanchtona. Dal jsem se do focení a některé fotky zveřejňuji na tomto webu. V roce 1991 byl secesní Lutherův kostel rekonstruován.
Přidat komentář