• Menu
  • Menu

Děčínský Sněžník /Hoher Schneeberg/ 723m

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Děčínský Sněžník /Hoher Schneeberg/ 723m

Děčínský Sněžník – stolová hora s rozhlednou  

O nádherné vyhlídce, Děčínský Sněžník, jsem se dozvěděl na méně známé, ale také velmi atraktivní vyhlídce, Buková hora,  přímo od „děčínáků, rodinky s třemi dětmi, která na vyhlídku z Děčína přišla pěšky( cca 17 km).   Zatímco z vyhlídky na Bukové hoře koukáte na Děčín z jihu a překrásnou scenérii doplňuje pohled na Labe, tak z Děčínského Sněžníku koukáte ze severozápadu, ale Labe zůstane ukryto vašemu zraku. Když jsme následující víkend přemýšleli kam se vydat, tak jsme dali na  doporučení děčínské rodiny, že  Sněžník je ještě krásnější. Podívali jsme se na Sněžník  na internetu, a hned jsme vytušili, že nás čeká další nádherný víkend. Nedaleko od Sněžníku jsou Tiské stěny, tam jsem se chtěl po letech znovu podívat a tím že byla možnost přespání přímo pod rozhlednou na Sněžníku, bylo o cíli cesty rozhodnuto.

Rozhledna Děčínský Sněžník
Rozhledna Děčínský Sněžník

  Penzion

Domluvili jsme ubytování v Penzionu a restauraci Pod Rozhlednou a vyrazili.  Přijeli jsme téměř před soumrakem a ubytovali se v penzionu. Pan Ladislav penzion otevřel nedávno, jak říkal, splnil si svůj sen. V penzionu bydlí s rodinou a asi si těžko můžete představit krásnější místo pro život. Vyhlídka penzionu trčí na okraji stolové  hory  vysoko nad Děčínem, v údolí Labe, které je často zahaleno  v mlhách.  S kamennou věží za zády si na Sněžníku  připadám jak strážce majáku. Výborná večeře a ještě lepší točené pivo udělá hned skvělou náladu. Objednali jsme si červené a pan Ladislav s omluvou, že má pouze bílé nám přinesl  výborné  červené, které dostal kdysi darem. Výtečná snídaně, čisté ubytování, skvělé  jídlo, příjemní majitelé  a  neskutečně krásné místo. Určitě se sem ještě někdy vrátím a tak výjimečně  dávám přímý odkaz  na toto ubytování  www.723.cz. Už v minulosti jsem chtěl také někdy přespat a probouzet se  na podobném. Byla to  stolová hora  v Polsku – Velká Hejšovina, kde se můžete ubytovat  a  popíjet pivečko přímo na její  hraně snad 100 m vysoké stěny s nádherným výhledem na oblast nedalekých Broumovských skal.

Nemohu se dočkat rána. Ještě za tmy vyrážíme z penzionu, abychom nezaspali východ slunce.

Východ slunce

Děčín je pod poklicí mlhy, skrz kterou prosvěcuje do tmy noční město. Slunce začíná zbarvovat vzdálenou krajinu a postupně se nám ze tmy vynořuje  České Švýcarsko, České středohoříMilešovkou, Lužické hory a údolí Labe s četnými stolovými horami v Německu. Tušíme  krásné ráno. Není nic lepšího, než  přijet na místo v noci a  poznávat novou krajinu s rozbřeskem slunce. Tuto zkušenost máme z jednoho nejkrásnějších  místa na světě Baganu v Barmě. Tam jsme také přijeli v noci a rovnou vylezli na nejvyšší chrám. Turisté ještě spali a nám se  tisíce pagod začalo s vycházejícím sluncem doslova nořit ze tmy. Foto je zde.

Děčínský Sněžník

 A ani stolová hora, největší v ČR,  Děčínský Sněžník, jejíž stěny padaly ještě do tmy, nás vůbec nezklamala. Má zde být unikátní proudění vzduchu, kde se termické stoupavé proudy okolo stolové hory mísí s proudy až od Severního moře. Jde o blahodárné účiny tzv.“ větrných lázní“.  Naše ráno je tiché, ale termické proudy lze pouze tušit chováním ptactva, jejichž křídla rozráží vzduch jak křídla větroňů. Pohybovali se velmi blízko hrany  skalního útesu, stejně jako my a tak jsme proudění  vzduchu okolo jejich křídel zřetelně slyšeli.

 Děčínský Sněžník
Děčínský Sněžník

S nadšením jsme se pustili do focení, zbrkle a bez velké rozvahy, aby nám neutekl ani okamžik. Samotný okraj stolové hory má chudé podloží, vegetace  působí dojmem drsné a počasím bičované krajiny, podrost je tvořen převážně třtinou chlupkatou (Calamagrostis villosa) a brusnicí, jsou zde zakrslé břízy bělokoré, jeřáby a kleče. Když jsme se odklonili do středu stolové hory, procházeli jsme nádhernou partií modřínového lesa.

Stolová hora

Hora je tvořena svrchnokřídovými turonskými pískovci a je téměř celá zalesnéná. Rozměry stolové hory jsou přibližně 1,6 x 0,6 km. S úsvitem jsem očekávali zda nepotkáme nějakého skřítka, obyvatele místních pseudokrasových jeskyní . To málo kdo ví, že pod Děčínským Sněžníkem  je labyrint – rozsedlinových jeskyní   ohromných rozměrů od 2500 m3. Nachází se zde významné světové ložisko fluoritu. K jeskyním vede štola, která je uzavřena.

Rozhledna Děčínský Sněžník

Stolová hora se dá obejít celá, ale  my jsme se po pár kilometrech vrátili a další pátrání po krásných výhledech jsme odložili na druhý den. Před snídaní jsme si prohlédli  rozhlednu na Sněžníku. Rozhledna  byla bohužel kvůli rekonstrukci zrovna před několika dny zavřená. Jde o jednu z nejstarších rozhleden na našem území s nádherným kruhovým rozhledem. Byla postavena na vrcholu, ve výšce 723m,  v roce 1864. Má 33m a vede na ni 153 schodů. Rozhlednu nechal vystavět hrabě František Thun podle drážďanského architekta Hänela. Původně mělo jít o věž určenou pro geografická měření. Věž neunikla pozornosti turistů a tak hrabě najal  strážce věže a ten na vyhlídku pouštěl turisty za poplatek. V 70.letech min.stol. byla rozhledna pro svůj zchátralý stav uzavřená a k jejímu zprovoznění po rekonstrukci došlo až v roce 1992. Pokud nejste ubytovaní v penzionu  dojdete k rozhledně  pěšky ( 2 km) z křižovatky před obcí Sněžník.

Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *