• Menu
  • Menu

Senftenberg See – největší umělé jezero v Evropě

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Senftenberg See – největší umělé jezero v Evropě

Jezero Senftenberg 

Město Senftenberg se teprve probouzí, když přijíždíme do moderního, upraveného přístavu s plážemi a zázemím pro návštěvníky u  jezera Senftenberg. Zastavujeme na velkém přilehlém parkovišti. Stojí zde německá ostraha, která nás sice slušně, ale vykazuje odtud. Moc tomu nerozumíme, ale asi je zde nějaká velká akce a parkoviště je celé pronajaté. Máme štěstí, asi 300 metrů odsud parkujeme na malé odstavné ploše mezi domy. A zadarmo!

Molo, rozhledna, park i pláže

Dřevěné molo s vyhlídkou nabízí pěkný pohled na jezero s komplexem ostrovů. Nová rozhledna je zajímavá svým architektonickým vzhledem, připomínjící loď, která je z ocelové konstrukce. U jezera se staví stánky a začíná být rušno. Jdeme cestičkou přes park do přilehlého lesíka. Je tu spousta atrakcí pro děti i lavičky. Jsme na opuštěné plážičce, voda vypadá dobře. Je trochu chladno, ale paprsky už začínají ohřívat vše kolem a dnes má být zase velké horko. Neleníme a šup do vody. Je to příjemné. Začíná se to tady zalidňovat, všude kolem  je  plno prodejců.

Senftenberg See
Senftenberg See

Kanálem k dalšímu jezeru Geierswalder See

Popojedeme k další části jezera, kde je spousty parkovišť pro auta i karavany. Tady je to už hlavně rekreační část. Kolem písečných pláží je i několik velkých balvanů, je tu občerstvení. Přijíždějí rodiny s dětmi. Vykoupeme se, trochu polenošíme a jedeme do další části velkého jezera.

Mezi místy Grosskoschen a Kleinkosschen je jezero propojené kanálem s dalším jezerem Geierswalder See. Na silnici nad jezerem je také rušno, auta, cyklisté i rikši. Velká písečná pláž, restaurace a spoustu lidí. Z výšky je pěkný pohled na jezero, kde jezdí velké turistické lodě i malé čluny.

Senftenberg See
Senftenberg See

Wassersportzentrum

Poslední část, ktero navštívíme je známá hlavně milovníkům vodních sportů, lodí a plachetnic. Wassersportzentrum, místo s přístavem i kempy. Nejenom odtud  je pohled na ostrov, který je uprostřed jezera. Jeho rozloha je 900 ha, žijí  zde divoce lišky, jeleni, prasata a řada ptáků. Na ostrov je vstup zakázán, je zde přírodní rezervace. V jezeře také žije řada druhů ryb.

Senftenberg See
Senftenberg See

Rekreace a vodní sporty, cyklistika

Jezero  se svým okolím je určené především pro rekreaci a je vhodné pro surfování, plachtění, turistiku, potápění a rybolov, pro jízdu na in-linech, cyklistiku. Propojením nadregionální cyklistické magistrály je jezero Senftenberger See výhodným výchozím bodem k uskutečnění různých výletů do zajímavých míst v okolí. Kolem jezera je  18 km dlouhá trasa pro inline brusle. U jezera najdete ubytování všech cenových kategorií, od pětihvězdičkových kempů v obci Neimtsch(Komfortcamping) až po ty přírodní a jednoduché jako třeba na louce ve stanech ve Wassersportzentru. Obytné vozy mohou parkovat například v části obce Buchwalde.

Pláže a koupání

Pláže kolem jezera dosahují celkové délky až 7 km. Některé pláže jsou určeny nudistům. Hloubka dosahuje až 28 m s viditelností do 5 m. Projížďky lodí, pasažérská loď „MS Santa Barbara“ dává cestujícím možnost nahlédnout na okolní břehy z vodní plochy jezera.

Senftenberg See
Senftenberg See

Historie jezera Senftenberg

Jezero vzniklo jako největší umělé jezero v Evropě už v roce 1973, zatopením povrchového dolu, důlní jámy Niemtsch, kde ještě do začátku roku 1966 bylo těženo na denní světlo „černé zlato“. Po odstranění těžební techniky začalo napouštění jámy vodou. Slavnostním otevřením části pláže (Großkoschen) dne 1. června 1973 došlo k odstartování turistické přestavby jezera Senftenberger See..

Autem i vlakem

K jezeru je možné přijet autem, do města Senftenberg jezdí vlak. Po A 13 ze směru Drážďany až k sjezdu Ruhland (č. 17), na B 169 směrem na Senftenberg nebo Po A 13 ze směru Berlín až k sjezdu Klettwitz (č. 15), pak jeďte na obec Senftenberg.

Město  Senftenberg 

Proběhneme pěkné město Senftenberg i s pevností a muzeem. Ve městě je možné navštívit  ZOO prak, aquapark a mnmoho dalších zajímavostí.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *