• Menu
  • Menu

Severní Indie 20 – Posvátné jezero Pushkar

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Indie » Severní Indie 20 – Posvátné jezero Pushkar

Den úplňku – Kártik Poornina Pushkar

Po „velbloudím festivalu“ mélá míříme k jezeru. Dnes je úplněk a to ne ledajaký, den listopadového úplňku – kártik purnima /Kártik Poornima/. V tento den (a pět dní před ním) je koupel v posvátném jezeře obzvlášť účinná. Po obřadné koupeli budou věřící zbaveni všech hříchů, kožních neduhů a osvobodí se z pout samsáry /neustálé putování, znovuzrození/. Pro věřící je i významné obejití jezera společně s chrámem Hanuman a Krišna.

Kártik Poornima Pushkar

Jezero v Pushkaru je pro Hindy jedním z nejlepších posvátných míst v Indii a patří do desítky nejvíce náboženských míst na světě. Umělé jezero Pushkar, které vzniklo stavbou přehrady je obklopeno poušti a kopci na všech třech stranách.

Kártik Poornima Pushkar

Obřad u jezera

Přicházíme dost pozdě, obřad již začal, hned u vstupu nás osloví muži a sladkými slovy a pohyby nás berou za ruce a vedou na břeh posvátného jezera. Jednotlivě nás zasvěcují do posvátného rituálu. Mně se muž ptá, kolik mám blízkých, na kolik lidí  si chci vzpomenout. Koukám na měsíc a hvězdy a myslím na Honzu. Slzy mi tečou po tváři, při tom mě muž kropí  obličej vodou z jezera. Nabarví mi čelo hlinkou a  rituál zakončuje požadavkem financí a to hned v dolarech. Říkám, že karmu si člověk nekupuje a že dolary nemám, tak dej rupie! Mám 500 Rupií, je to málo nebo hodně? Dávám peníze a jdu docela zklamaná s ostatními pozorovat obřad u jezera.

Je tma, množství lidí je ozářeno zapálenými ohni i svícemi. Někteří se dostávají do transu. Je konec, lidé se kropí  nebo noří do jezera /dost špinavého/. Omývám si ruce a obličej, více se neodvažuji. Pozoruji dívku, která se několikrát chce ponořit do vody. Otec nad ní stojí a jí se nechce. Překoná se a napopáté si smočí i hlavu.

Kártik Poornima Puskhar

Po hlavním obřadu pozorujeme vystoupení  hudebníků a tanečnic na břehu jezera. Se zaujetím pozorujeme staříka, který za dunění bubnů a hudby tančí. To je krása!

Kártik Poornima Pushkar

Je už pozdě, když se mezi kapkami deště vracíme na hotel. Uličky jsou prázdné a městečko si zase na nějakou dobu oddychne.

Posvátné jezero Pushkar

Posvátné jezero je obklopené dokola chrámy, kterých je asi 500 a místy se vstupem do vody /gháty/, kterých je 52 a každý z nich má prý jiné léčebné účinky.

Jezero i chrám zasvěcený Bráhmovi mají velký historický a náboženský význam. Dle legendy, bylo město Puškar založeno, když Bráhma upustil na poušti 3 okvětní lístky  lotosového  květu, tady vznikly prameny, známé jako Pushkar. Podle archeologů existovalo jezero již  ve 4. století před naším letopočtem.

Kártik Poornima Pushkar

Puškar (Pushkar se nachází v Indii,  ve státě Radžasthán, v okrese Ajmer.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *