• Menu
  • Menu

Sítiny

Lidová architektura – Slavkovský les

Z obce Mnichov, kde máme domluvenou návštěvu mumií ve zdejším kostele, je to pár kilometrů. Vítá nás stádo krav a nádherné sousoší  Korunování P. Marie z r. 1850 a kamenný kříž.

Sítiny- Mnichov (32)
nádherné sousoší Korunování P. Marie

Sítiny – ves není slovanského původu

Část obce Mnichov – původně Rauschenbach, vysoko položená ves (743m) v mírně svažité kotlině na jv. Úpatí hřbetu Vlčího kamene ve Slavkovském lese, 7 km od Mariánských lázní. Poprvé je zmiňována (ve falzu) k r. 1214, později za neznámých okolností zanikla a v r. 1347 byla tepelským klášterem znovu vysazena. Jako jedna z mála vesnic na klášterním panství není slovanského původu, založili ji němečtí kolonisté, které sem zřejmě přilákala naleziště barevných kovů. Po většinu doby patřila klášteru v Teplé.

Sítiny- Mnichov (4)
barokní kaple P.Marie Pomocné

Cenná lidová architektura ve Slavkovském lese

Soubor chalup, který se ve vsi dochoval, patří k jedné z nejcennějších lokalit lidové architektury na území Slavkovského lesa. Dominantou návsi je pak velká pozdně barokní kaple P.Marie Pomocné na osmibokém půdorysu, s obdélným, na šířku postaveným presbyářem, vznikla v r. 1789 přestavbou straší  svatyně. Věž v záp. průčelí, zdobená sochou sv. Václava v nice, byla přistavěna teprve v r. 1836. Před domem čp. 3 je socha sv. Jana Nepomuckého z. r. 1851.

/část textu použita Velká turistická encyklopedie – Petr David,Vladimír Soukup /

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *