• Menu
  • Menu

Skály a rozhledna Čáp

Adršpašsko-teplické skály

Další krásnou jarní neděli jsme se rozhodli strávit v Adršpašsko-teplických skalách. Autem jsme dojeli do osady Skály a odtud se už pěšky vydali po zprvu nenáročné cestě k nově vybudované rozhledně Čáp, jejíž slavnostní otevření proběhlo 20.9.2014. Terén přímo pod rozhlednou je už hodně skalnatý a není tedy vhodný pro kočárky ani kola.

rozhledna Čáp
rozhledna Čáp

Rozhledna Čáp

Rozhledna, ke které nás přivedla zelená turistická značka, stojí ve výšce 786 m.n.m. na nejvyšším vrcholu Adršpašsko-teplických skal – Čapím vrchu. Stavba rozhledny se neobešla bez vrtulníku, který sem na pětkrát musel přepravit její jednotlivé díly. Výhled z rozhledny byl okouzlující, a to nejen na Teplické skály, ale také na nedaleké Krkonoše. Rozhledna je otevřena celoročně.

pohled ze zřízeniny Skály
pohled ze zřízeniny Skály

Bischostein

Stejnou cestou jsme se vrátili k zámečku Bischostein (Dvůr pod skalami), kde se mají hlavně děti možnost vyřádit na venkovním hřišti, ale posezení na venkovní zahrádce přivítají určitě i cyklisté, kterých sem v sezóně zavítá velké množství.

Černé jezírko

Od zámečku je to jen pár metrů k Černému jezírku, jehož název byl odvozen od tmavého zbarvení vody. To způsobují látky uvolňující se z rašeliny, mechů a silné vrstvy rostlinných zbytků v bahně na dně Jedná se o malou vodní nádrž, která zde vznikla umělým zadržením vody pod skalními stěnami. Jezírko je součástí naučné stezky Jiráskovy skály. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu. Ze zříceniny hradu Skály (Bischofstein nebo také Katzenstein) jsou úžasné panoramatické rozhledy na Broumovsko, Poličsko nebo Ostaš.

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *