TY NAŠE CHALOUPKY ČESKÉ
Miluji staré roubené chaloupky s útulnými světničkami, miluji staré stodoly a mlýny a atmosféru doby mojí babičky a dědečka, kteří v jedné takové chaloupce žili na samotě u lesa v Krkonoších. Skanzen v Chlumci jsme navštívili o prázdninách a musím říci, že chaloupky jsou tady opravdu malebné a celé muzeum mě příjemně překvapilo. Zajímavé a přirozené vyprávění milé paní průvodkyně, zajímavosti i názorné předvedení např. jak pracuje originální pila na řezání velkých kmenů, nebo klapot mlýnského kola a ukázka jak se mele mouka, celkový zážitek zpestřilo a obohatilo.
Střední Povltaví
V malebné krajině Středního Povltaví 35 km východně od Příbrami a 8 km jihozápadně od Sedlčan, se nachází městečko Vysoký Chlumec. Pozemek pro stavbu skanzenu byl odkoupen v roce 1998 od rodiny Lobkowiczů v katastru obce Vysoký Chlumec o rozloze 3 hektary. Následující rok započala výstavba Muzea vesnických staveb středního Povltaví, pobočky Hornického muzea Příbram. Do tohoto muzejního zařízení jsou přenášeny vybrané typy nejohroženějších lidových staveb, které by v regionu na svém původním místě zanikly. Sběrnou oblast muzea tvoří především bývalý okres Příbram, s hlavním zaměřením na Sedlčansko.
V současné době může návštěvník muzea ve Vysokém Chlumci zhlédnout celkem patnáct staveb, z nichž pět je zpřístupněno formou interiérové či specializované expozice. Ve výstavním prostoru uvnitř domu z Obděnic jsou instalovány sezónní tématické panelové výstavy doplněné předměty ze sbírkového fondu muzea, z nichž zaujme především profilovaný dřevěný sloupek z roubené hospodářské stavby z Mezihoří u Petrovic a část nářadí bednářské dílny získané ze Sestrouně.
Výstava v roubeném špýcharu z Počepic představuje některé vybrané typy nářadí a náčiní spojené se zpracováním a úschovou obilovin a mouky. Ve včelíně ze Sedlčan je umístěna malá včelařská expozice, kterou v roce 2006 obohatilo 12 restaurovaných úlů získaných z osady Rovina u Počepic.
Realizace myšlenky se ujalo v roce 1998 „teritoriálně příslušné“ tehdejší Okresní muzeum v Příbrami – dnes Hornické muzeum Příbram, které se stalo zřizovatelem a investorem regionálního záchranného muzea v přírodě. Bylo provedeno zmapování a průzkum ohrožených objektů v oblasti a byly vytypovány vhodné lokality pro realizaci skanzeu staveb středního Povltaví. Jako nejvhodnější se ukázala lokalita situovaná pod hradem Vysoký Chlumec u Sedlčan. Byly uskutečněny potřebné kroky k odkoupení pozemku, v přípravě projektu i jeho schválení. V roce 1999 bylo možné přistoupit k budování Muzea vesnických staveb středního Povltaví, jako pobočky Hornického muzea Příbram.
První byl do Skanzenu, v roce 2000, přenesen dům čp. 4 z Obděnic. Bezpochyby velmi neobvyklým a hodnotným počinem z hlediska zachování co největšího podílu autentických konstrukcí objektu se stalo přenesení klenby černé kuchyně s částí komína, a to v celém bloku o hmotnosti 30 tun. V roce 2001 byl dům stavebně dokončen a po instalaci interiérové expozice roku 2002 zpřístupněn pro návštěvníky.
Pro návštěvníky jsou připraveny 2 prohlídkové trasy :
Trasa A – základní , trvá 90 minut – Stodola z Mašova – obytný dům z Arnoštovic, dva špýchary z Počepic, holubník z Pojezdce – obytný dům z Mašova, špýchar z Ratiboře, kolna z Arnoštovic, polygonální stodola z Podolí – obytný dům z Jíví, hospodářský objekt z Olbramovic-Městečka, stodola (seník) z Brd – velký včelín ze Sedlčan, malý včelín ze Semtínku – vodní pila (katr) z Dolní Sloupnice, vodní mlýn z Radešic, obytný dům z Obděnic.
Trasa B – Obytný dům z Arnoštovic, dva špýchary z Počepic – obytný dům z Mašova, polygonální stodola z Podolí – vodní pila (katr) z Dolní Sloupnice – vodní mlýn z Radešic.
Otevřeno
duben: úterý – neděle 9-17
květen, červen: úterý – pátek 9-17 hod
sobota – neděle 9- 18 hod
červenec, srpen: úterý – neděle 9-18 hod
září , říjen: úterý – neděle – 9 -17
Pondělí ZAVŘENO!
Více zde: http://www.vysokychlumec.eu/infocentrum/provozni-doba/
Ve Skanzenu Vysoký Chlumec je každoročně pořádáno několik kulturních pořadů, například tradiční Masopust, divácky atraktivní Den řemesel, zábavný Folklorní den nebo slavnostní křest vlastivědného sborníku Podbrdsko..
Přidat komentář