• Menu
  • Menu

Vysílač CUKRÁK

Cukrák vidím každé ráno z okna. Vypíná se do dáli a žije si svým životem již od roku 1961. Matně vytahuji z paměti, že před desítkami let, jsme přímo v lese pod ním, sbírali houby. Dnešní, temná obloha s fotogenickými mraky, vybízí na nějakou tu procházku. Vlastně ani nevím, jak se k vysílači dostat. Jedu přes Zbraslav směr Jíloviště, asi 4 km odtud zastavuji na odpočívadle před odbočkou na Jíloviště, blízko autobusové zastávky  (nepřečtu si, že se jmenuje jak jinak než Cukrák). Vysílač není vidět a tak jedu dál, a to se mi nezdá a tak při první  příležitosti se po dálnici vracím zpět. Z opačné strany se  vysílač vynořuje z lesa, tak ještě jedno kolečko a znova zastavuji na odpočívadle. Odtud už je to k vysílači jenom pár minut . Červenobílý  štíhlý krasavec s bílými krajkovými sukýnkami, je oplocený. Přečtu několik zákazů vstupu . Nejsem tady sama, a pocit teda úplně dobrý nemám. Pod borovicemi sbírá muž šišky do pytlů a po cestě přede mnou jde mladík s batohem. Vysílač se dá kolem plotu docela dobře obejít a tak jsou místa, kde je na něho pěkný pohled. Jsou však místa , kde přes hustý porost a vysoké stromy není vidět nic.

Vysílač Cukrák
Vysílač Cukrák

Vrch Cukrák (též Kopanina) se nachází v nejsevernějším výběžku Brdské vrchoviny. Stavba vysílače započala v roce 1959. Provoz vysílače začal 26. listopadu 1961. Jméno architekta jsem, i přes velké úsilí, nedokázala najít. Výše vysílače je 193.5 m. Železo, které bylo na stavbu vysílače použito, váží nějakých 2000 tun. Tloušťka plechu celokovové konstrukce je 6 mm. Vysílač je zakotven 12 m v betonové vaně  pod zemí. Barva, která je na vysílači použita, je stejná jako na Žižkovské věži. Rekonstrukce vysílače proběhla v roce 1974-1975. Na vrchol byl nasazen nový díl a na špičku laminátový nástavec. Byla také postavena nová budova, kde je technické zázemí pro vysílací programy. Věž jako taková, je zabezpečena proti větrům. Na vrcholu jsou dvě vyvažovací závaží a ve 142 metrech je 2,5 tunové závaží a další lehčí je  ještě v laminátu věže (časopis ABC r. 2001…Mimochodem, díky Patrmanovu kyvadlu byl zachráněn televizní vysílač na Cukráku u Prahy, kde se v roli „záchránářů“ ocitla právě dvojice Hubáček-Patrman: „Horní část věže jsme nově upravili a vybavili kyvadlem, které příčné kmity eliminovalo.“ ).

Vysílač Cukrák
Vysílač Cukrák

Pokud vysílač postihne nehoda s výpadkem proudu,  jsou připraveny dva 360 kW dieselagregáty. Zajímavostí určitě je, že celý komplex je vytápěn odpadním teplem vysílače, které se tvoří při vysílání na chladičích v suterénu budovy.

 Uvnitř věže uprostřed  je kabina výtahu. První patro je ve výšce 30 m . Výtah jede až do výšky 137 m. Téměř 200 m vysokou jehlu nad Prahou využívají televize, rádia, záchranné služby a mnoho dalších. /pozn.některé údaje jsou použity z www.brdy.org/.

Vysílač není přístupný, ale pokud budete mít cestu do Brd , určitě si na malé zastavení u vysílače udělejte chvilku.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *