Cukrák vidím každé ráno z okna. Vypíná se do dáli a žije si svým životem již od roku 1961. Matně vytahuji z paměti, že před desítkami let, jsme přímo v lese pod ním, sbírali houby. Dnešní, temná obloha s fotogenickými mraky, vybízí na nějakou tu procházku. Vlastně ani nevím, jak se k vysílači dostat. Jedu přes Zbraslav směr Jíloviště, asi 4 km odtud zastavuji na odpočívadle před odbočkou na Jíloviště, blízko autobusové zastávky (nepřečtu si, že se jmenuje jak jinak než Cukrák). Vysílač není vidět a tak jedu dál, a to se mi nezdá a tak při první příležitosti se po dálnici vracím zpět. Z opačné strany se vysílač vynořuje z lesa, tak ještě jedno kolečko a znova zastavuji na odpočívadle. Odtud už je to k vysílači jenom pár minut . Červenobílý štíhlý krasavec s bílými krajkovými sukýnkami, je oplocený. Přečtu několik zákazů vstupu . Nejsem tady sama, a pocit teda úplně dobrý nemám. Pod borovicemi sbírá muž šišky do pytlů a po cestě přede mnou jde mladík s batohem. Vysílač se dá kolem plotu docela dobře obejít a tak jsou místa, kde je na něho pěkný pohled. Jsou však místa , kde přes hustý porost a vysoké stromy není vidět nic.
Vrch Cukrák (též Kopanina) se nachází v nejsevernějším výběžku Brdské vrchoviny. Stavba vysílače započala v roce 1959. Provoz vysílače začal 26. listopadu 1961. Jméno architekta jsem, i přes velké úsilí, nedokázala najít. Výše vysílače je 193.5 m. Železo, které bylo na stavbu vysílače použito, váží nějakých 2000 tun. Tloušťka plechu celokovové konstrukce je 6 mm. Vysílač je zakotven 12 m v betonové vaně pod zemí. Barva, která je na vysílači použita, je stejná jako na Žižkovské věži. Rekonstrukce vysílače proběhla v roce 1974-1975. Na vrchol byl nasazen nový díl a na špičku laminátový nástavec. Byla také postavena nová budova, kde je technické zázemí pro vysílací programy. Věž jako taková, je zabezpečena proti větrům. Na vrcholu jsou dvě vyvažovací závaží a ve 142 metrech je 2,5 tunové závaží a další lehčí je ještě v laminátu věže (časopis ABC r. 2001…Mimochodem, díky Patrmanovu kyvadlu byl zachráněn televizní vysílač na Cukráku u Prahy, kde se v roli „záchránářů“ ocitla právě dvojice Hubáček-Patrman: „Horní část věže jsme nově upravili a vybavili kyvadlem, které příčné kmity eliminovalo.“ ).
Pokud vysílač postihne nehoda s výpadkem proudu, jsou připraveny dva 360 kW dieselagregáty. Zajímavostí určitě je, že celý komplex je vytápěn odpadním teplem vysílače, které se tvoří při vysílání na chladičích v suterénu budovy.
Uvnitř věže uprostřed je kabina výtahu. První patro je ve výšce 30 m . Výtah jede až do výšky 137 m. Téměř 200 m vysokou jehlu nad Prahou využívají televize, rádia, záchranné služby a mnoho dalších. /pozn.některé údaje jsou použity z www.brdy.org/.
Vysílač není přístupný, ale pokud budete mít cestu do Brd , určitě si na malé zastavení u vysílače udělejte chvilku.
Přidat komentář