• Menu
  • Menu

SKUTINA

SKUTINA – nedokončený pilíř obrany – výlet s dětmi

Mnoho tajemství skrytých  v mohutných kopcích a údolích Orlických hor svým  obyvatelům a návštěvníkům poskytuje možnost bádat a objevovat minulost svých předků. V těchto horách najdete množství železobetonových opevnění , které zde byla postavena na obranu Československa v polovině třicátých let minulého století.  Většinou objekty jsou pro nás bezejmenné stavby ztracené v  lůně přírody i v čase.Své tajemství skrývala  a po létech malinko rozkryla i nedokončená tvrz Skutina, ležící v prostoru stejnojmenné kóty Orlických hor.Od poloviny třicátých let minulého století začalo Československo budovat svoji železobetonovou hradbu , na důkaz  odhodlání odporu  a ochrany naší státní hranice proti nástupu fašismu v Německu.

200 m pod tvrzí Skutina –

V plánu bylo několik vytyčených bodů na území celé republiky. V celkovém součtu se jednalo o 3 tvrzových objektů. Od Bohumína přes Odru až k úbočí Krkonoš bylo postaveno 209 izolovaných pěchotních srubů a dvě samostatné dělostřelecké pozorovatelny.Na Jižní Moravě zůstalo v hrubém zdivu šest pěchotních srubů, u Bratislavy pak osm zcela dokončených a vybavených objektů….

Republika se zbavením přirozených pohraničních hor a opevnění se pak stala v roce 1939 snadnou kořistí Německa, které vymazalo Československo z mapy Evropy.

Projekční  práce na Skutině začaly na jaře 1937, projektantem byl zvolen kpt.žen.Ing.Alois Staňa. Na dílčích projektech se pak podílelo  mnoho dalších vojenských i civilních odborníků a projektantů.

Při při hodinové přednášce a prohlídce tvrze si můžete prohlédnout zachovalý interiér tvrze, jednotlivé místnosti, zázemí , zbraně a vyslechnout podrobnosti a originalitu opevnění, historii a strategii a další zajímavosti . Poučení budete i o dalších v blízkosti vybudovaných bunkrech. Do tvrze se schází po úzkém točitém schodišti do hlloubky asi 60 m a tak pro klaustrofobiky jako jsem já, doporučuji zůstat před bunkrem a pozorovat nádhernou okolní přírodu.

Tvrz Skutina

Dělostřelecká tvrz Skutina – Muzeum československého opevnění z let 1935 – 38, které je v péči Klubu přátel tvrze Skutina a nachází se nedaleko obce Olešnice v Orlických horách.

Návštěvní doba: květen – říjen

Sobota a neděle – 10 -16 hodin

Pro skupiny možno domluvit návštěvu i mimo pracovní dobu

Kontakt : Josef Balcar, Polická 472, Dobruška : 603 521 468

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *