• Menu
  • Menu

Slatiny u Trapáni

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Slatiny u Trapáni

Sicílie má hned několik mezinárodních letišť. Pokud si na své cestě zvolíte nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, zpáteční let z Bratislavy do Trapáni vás může vyjít i na příjemných 2 000 Kč (Tedy pokud se dokážete sbalit do malého příručního zavazadla.).

Kromě toho, že je nedaleko Trapáni letiště, není město ničím turisticky zajímavé. To ovšem neplatí o jeho okolí. Jižně od Trapáni se nachází přírodní rezervace, která se vine okolo pobřeží až do Marsaly, města, které je známé svou výrobou velmi silného vína. Jeho chuť se dá trochu přirovnat k portskému vínu (snad mi znalci odpustí).

Přírodní rezervace je charakteristická velmi mělkou lagunou, která v některých místech dosahuje hloubky pouze 20 cm. Díky tomu se zde výborně daří solnému průmyslu. Solné pánve, obrovské kupy soli a staré větrné mlýny, tu potkáte na každém kroku. V pobřežní krajině tak tyto prvky lidské činnosti dotváří překrásné a mnohdy velmi fotogenické pohledy.

Pokud máte alespoň několik hodin času- například do odletu vašeho letadla, doporučuji se nechat vést hnědými cedulemi směrem na ostrov Mozia (mnohdy také nazývaný Motya). Cedule vás dovedou až k výše popisovaným slaninám a také k přístavu, ze kterého vyplouvají výletní lodě okolo ostrova nebo malé „trajekty“ jedoucí přímo na ostrov.

V mělké laguně se nachází hned několik ostrovů, na kterých můžete obdivovat překrásnou přírodu a mnoho zajímavých hnízdících ptáků. Ale jen na ostrově Mozia se nachází jediná dochovaná kartaginská osada na Sicílii. Ta byla založena Féničany již v 8. století př. n. l. Toto významné obchodní centrum tehdejšího světa fungovalo až do roku 397 př. n. l., kdy byla celá oblast srovnána se zemí. Trvalo dalších mnoho staletí, než její zbytky v roce 1913 znovu objevil James Whitaker. Na ostrově je nyní zřízeno muzeum, které dokládá dřívější osídlení.

Pokud se cítíte unavení po všech návštěvách sicilských vykopávek, doporučuji alternativu k výletu na ostrov, kterou je komentovaná plavba zátokou. Projížďka na motorové lodičce vyjde přibližně na 1,5 hodiny a kromě výletu okolo Mozie se dozvíte něco málo o místní historii, fauně a samozřejmě i o výrobě soli. Navíc je možné v turistické kanceláři trochu smlouvat. Oficiální cena výletu je 10 euro za dospělou osobu. Studentské ceny tu bohužel neplatí, ale i tak, pokud vás bude ve skupině více, je možné vyjednat slevu pro „průvodce“.

Výroba soli je v oblasti mezi Trapáni a Marsalou tradicí už několik století, a tak není divu, že zde můžete navštívit i muzeum výroby tohoto artiklu-  Museo del Sale di Nubia. To se nachází v 300 let starém domě solného dělníka u trajektu na ostrov Mozia. Otevřeno mají vždy do 18:00. Hned v přístavu se také nachází příjemná restaurace, na jejíž zahrádce si můžete se sklenkou v ruce vychutnat překrásný západ slunce.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.