Sicilské město Syrakusy je přímo napěchováno starými antickými památkami. Pokud jste si cestu po ostrově naplánovali tak, že na návštěvu Syrakus vám zbyl pouze jeden jediný den, pak věřte, že budete celý den běhat od jedné památky ke druhé. Jenže o tom Syrakusy nejsou. Daleko lepší, je počítat alespoň s dvoudenní návštěvou, během které si stihnete prohlédnout jak turisty a památkáři milovaný Parco Archeologico, tak staré město při pobřeží – Ortigua k tomu i posedět v jedné z mnoha kavárniček při šálku dobré italské kávy.
Syrakusy jsou známy hlavně díky svému archeologickému parku, ve kterém se nachází největší řecké divadlo na Sicílii. Během května a června se zde konají i divadelní představení antických dramatiků (například Sofokla nebo Euripida). Zážitek to musí být jistě krásný, jenže pro ostatní návštěvníky to znamená, že jsou jednotlivé kamenné stupně divadla pokryty sedátky. Výsledný efekt je takový, že si vlastně divadlo při své návštěvě ani pořádně neprohlédnete. Zajímavou částí divadla je jeskyně zcela nahoře nad hledištěm, ze které prýští mohutný proud vody. Ten prý údajně antičtí Římané používali při velmi populárních lodních bitvách, které se zde během jejich nadvlády v divadle odehrávaly. Aby hra působila co nejautentičtěji, zatopili celé jeviště vodou! Ne, Římané rozhodně nebyli troškaři.
Další částí archeologického parku je i tzv. Dionýsovo ucho, které se nachází hned vedle divadla na místě dřívějšího kamenolomu. Jedná se o obrovskou jeskyni, která dříve fungovala jako vězení pro válečné zajatce. Těch se tu v době antiky dokázalo tísnit i několik tisíc. V hrůzných podmínkách tu většinou na živu nikdo dlouho nevydržel.
(Parco archeologico, vstup 10 e, pro studenty výtvarných oborů vstup zdarma, otevírací doby: každý den od 9:00, zavírá se 2 hodiny před západem slunce)
Ještě, než se přesunete do starého města Ortiga, měli byste navštívit i polorozbořený skvost Basilica e Catacombe di San Giovanni(Baziliku a Katakomby sv. Jana). Tento kostel, ze kterého zbyly po zemětřesení pouze obvodové zdi je známý hlavně díky svému podzemí. Nachází se zde totiž rozvětvená síť raně křesťanských (4. – 5. století) katakomb. Podzemní chodby ještě před křesťanským pohřebištěm fungovaly jako výborně propracovaný městský vodovodní systém. V současné době se do vlhkých, temných chodeb, ve kterých jsou hrobky vytesány přímo do skály, dostanete pouze s průvodcem. Ten vás poučí jak o historii celého objektu, tak poukáže na nejdůležitější místa, která byste nejspíš sami minuli. (Katakomby sv. Jana úterý-neděle 9:00-12:30 a 14:30-17:30, vstup 8 euro, prohlídka vždy v půl a celou.)
Staré město- Ortiga je stejně jako Archeologický park zapsána na seznam UNESCO. Je v podstatě jedno, kde zahájíte svou prohlídku a kudy se po městě vypravíte. Tak jako tak budete z návštěvy nadšení. Pokud bych měla jmenovat pouze jednu památku, která by vám neměla proklouznout mezi prsty, pak musíte navštívit Duomo Santa Maria delle Colonne.Jedná se o slavný antický Athénin chrám, který byl v době křesťanství využit a přestavěn na chrám s barokní fasádou. V interiéru je ovšem stále patrný antický sloh a to zvláště díky přítomnosti obrovských sloupů, které celou stavbu podpírají.
Staré domy, mnoho kostelů, úzká uliční síť, přilehlé moře, kavárničky na každém rohu a klevetící Italové – to všechno dělá z Ortigy Ortigu. Nejkrásnější je tato část města navečer, kdy místo ožívá typickým sicilským životem. Ruch, křik, víno, živá hudba, restaurace otevřené do pozdního večera. Neprožít alespoň jeden večer v centru dění je podle mého názoru osudná chyba.
Přidat komentář