• Menu
  • Menu

Památník Slivice

Připomínka poslední bitvy 2. světové války v Evropě

Ve Slivici byla poslední větší bitva, která proběhla na našem území ve 2. světové válce. Jednotky německého generála Carl von Puckler – Burghausse se nacházely jihovýchodně od Příbrami. Kapitulace nacistického Německa probíhala z 8. na 9. května, ale na některých místech dál probíhaly boje. Jednotky německého generála měly padnout do ruského zajetí. Generál však chtěl padnout do zajetí amerického. Američané tento požadavek odmítli a tak německá jednotka se opevnila a začala páchat zločiny na místním obyvatelstvu. K posledním bojům zde došlo až 11. května a po podepsání kapitulace dne 12.5.1945 se Puckler-Burghauss zastřelil.

Památník obětem ve Slivici

Pomník obětem byl ve Slivici postaven roku 1970. Od roku 2001 jsou zde pořádány oslavy spojené s rekonstrukcí bitvy. Na těchto oslavách byli pokaždé přítomni významní hosté z Čech i zahraničí. V roce 2011, kvůli nedořešeným vztahům s vlastníky okolních pozemků , se  velmi navštěvovaná akce nekonala.

Památník Slivice
Památník Slivice – symbolika čísla 3

Rudá armáda

Pamětník, který s námi přímo u památníku hovořil , byl  jako malý  účasten těchto posledních bojů. Vzpomínal na den, kdy do vsi přijela Rudá armáda, jak bylo všude hodně vřelosti, objímání. Každý z vesničanů dal co mohl, i nějaký ten líh se našel a tak bylo čím zapíjet. Jeho tatínek zapůjčil osvoboditelům svoji tahací harmoniku, smířen s tím, že už se s ní nikdy nesetká…jaký bylo překvapení, když vojska odjížděla a u jejich domu zastavil vojenský transportér a mladý ruský vojáček, usmívající se od ucha k uch, držel v rukou harmoniku, kterou s velkým díkem podával otci…

Symbolika čísla 3

Památník symbolizuje číslo 3 – významem jsou 3 mocnosti, které  2.světovou válku vyhráli.

Památník Slivice
Památník Slivice

Rok 2015 – 70 let od poslední bitvy 2. světové války v Evropě

9 . května  si připomeneme v prostorách u Památníku Vítězství  poslední bitvu 2. světové války v Evropě. Pietní aktu se zúčastní   Armáda ČR, Vojenská policie Tábor, Policie ČR, Hasičský  záchranný sboru Středočeského kraje a kluby vojenské historie, prezentace historické a soudobé vojenské techniky. Program vzpomínek a oslav ukončení druhé světové války, bude probíhat 9. května od 10 – do 16.30 hodin.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentářů