Výchozí bod našeho dnešního putování leží nad Horními Mísečkami, u Vrbatovy boudy. Nacházíme se v hojně navštěvované lokalitě západních Krkonoš, na Zlatém návrší.
Zlaté návrší
Zlaté návrší (1411 m n. m.) je jedním z nejhezčích míst Krkonoš. Náhorní plošina je porostlá kosodřevinou, smilkovými trávníky a její strmé severovýchodní svahy nad Labským dolem pokrývají kamenná moře. Z mnoha míst se nabízí nádherné výhledy na české i polské svahy Krkonošského národního parku. K Vrbatově boudě vede z Horních Míseček červená turistická značka. Jednou za půl hodiny sem v letní sezoně zajíždí i autobus. Bývá ovšem dosti plný a může se lehce stát, že se do plánovaného spoje prostě nevejdeme a musíme čekat na další linku.
Harrachovy kameny
Kolem Mohyly Hanče a Vrbaty, která připomíná tragický osud dvou českých přátel na mezinárodním lyžařském závodě v roce 1913, se vydáváme po zelené značce, směr Harrachovy kameny. Harrachovy kameny jsou s výškou 1421 m desátou nejvyšší horou české strany Krkonoš. Na vrcholu se vypínají žulové skalky vysoké až 5 metrů. Kocháme se panoramatickým výhledem na Kotel s Kotelní jámou, Jizerské hory, Pančavskou louku s prameny Labe, Violík a polskou boudu U Sněžných jam. Nejimpozantnější je však pohled k východu, kde vidíme celou šíři Krkonošského masivu (Šišák, Sněžku, Luční a Studniční horu, část Kozích hřbetů a zcela vpravo Černou horu).
U Růženčiny zahrádky odbočujeme na sever. Česká cesta nás mírným stoupáním vede kolem Pramene Labe až na státní hranici. Tady se dáváme východním směrem k Violíku a podél něj pokračujeme k vytyčenému cíli dnešní výpravy.
Sněžné jámy
Již na polské straně Krkonoš se nachází Sněžné jámy (Sniežne Kotly). Pohled na obě jámy je úchvatný. Menší je dlouhá přes půl kilometru, velká měří 800 m. Hloubka kolmých skalnatých srázů dosahuje více jak 200 m a na dně se zrcadlí ledovcová jezírka (Snieżne Stawki). Díky alpskému charakteru krajiny se ve Sněžných jamách vyskytují mnohé vzácné druhy rostlin, mezi nimi například lomikámen sněžný a vstřícnolistý. Dnem obou jam prochází značená cesta, která nabízí neobvyklý pohled na skalnaté srázy i ledovcová jezírka.
Nad Sněžnými jámami postavili v roce 1837 turistický přístřešek. Ten později nahradila kamenná chata s restaurací a ubytováním. Dnes je budova využívána jako televizní vysílač a vysílač mobilních operátorů a není veřejnosti běžně přístupná.
Zpátky k Vrbatově boudě
Pro návrat volíme trasu po žluté. Kamenná cesta vede prudce dolů a místy je složitě schůdná. Vybevení dobrou turistickou obuví je prakticky nutnost.. Na Labské boudě si dáváme občerstvení. Tady je třeba počítat s několika faktory. Velké množství lidí tvoří obrovské fronty jak na jídlo, tak na pití. To samé platí pro toalety. Vysokohorská přirážka je samozřejmostí.
Po Bucharově cestě se vracíme zpět na zastávku autobusu. Cestou míjíme Pančavský vodopád, Hančův pomník a nabízí se nám několik možností výhledů do Labského dolu a panorama Krkonoš.
Přidat komentář