• Menu
  • Menu

Náchodský zámek

Národní kulturní památka zámek Náchod

Zámek byl přestavěn z původního hradu   Od svého založení v polovině 13. století do roku 1945 byl hlavním sídlem majitelů Náchodského panství. Národní kulturní památkou je zámek od roku 2001.  Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti. Picoolominský zámek byl vybudován severně od renesančního zámku Smiřických v letech 1650-89 podle projektu Karla Luraga. Barokní portál se sochařskou výzdobou Benedikta Spinetty. Pod Piccolominským znakem a řádem Zlatého rouna – vsazena deska s latinským nápisem z roku 1654. Informuje o původu Octavia Piccolominiho a jeho vojenských činech. Před branou do poč. 19. století byl vyzděný příkop s padacím mostem.

Náchodský zámek

Piccolominská zahrada

Barokní zahrada byla založena kolem roku 1751 na tzv. Velkých náspech, na místě bývalého severního bastionu ve francouzském stylu. Její poslední úprava je podle projektu ing. Arch. J. Buška z roku  194í. Tvoří ji broderie živé stěny, bazén a sochařská výzdoba. Patří podle datování mezi nejstarší zahradní úpravy ve východních Čechách.

Piccolominská zahrada

Zámecká vyhlídková věž

Pokud vystoupáte na věž, která byla důležitým obranným prvkem středověkého hradu,  naskytne se vám nádherný výhled na město  a okolí, vidět je i na polské stolové hory.  Věž je vysoká 50 m, široká  11 m a zeď má průměrnou tloušťku 3,5 m, vede  na ni 141 schodů

VyhlVyhlídka zámek Náchod ídka zámek Náchod

Věž byla roku 1570 poškozena bleskem a při následné opravě na počátku 17. století opatřena otevřeným ochozem a dvojí lucernou s bání. Další blesk poničil její horní část roku 1721, tehdy byla snížena o jedno patro. Ve druhém patře se nachází vstup do hladomorny a těsně pod ochozem výklenky s komorami pro hradní stráže.

Vyhlídka zámek Náchod

Medvědárium

Při naší návštěvě jsme medvědy nezahlédli.

Medvědárium bylo na náchodském zámku zřízeno pro medvědy Ludvíka a Dášu v původním hradním příkopu o rozměrech 74 x 12 metrů již v roce 1994. Jde o největší medvědinec v Čechách. Oba medvědi byli převzati do péče nadace Spisovatelé za práva zvířat od pražského cirkusového drezéra pana Emila Šimka 18. 5. 1994. Následně byla zvířata převezena do Zoologické zahrady ve Dvoře Králové do karantény. Paralelně začaly náročné a nákladné práce na úpravě hradního příkopu. Jen ocel na mříže medvědária stála přes 300 tisíc Kč. Dne 6. 3. 1995 byli medvědi převezeni ze ZOO na náchodský zámek. Při návštěvě známého spisovatele a náchodského rodáka PhDr. Josefa Škvoreckého byli medvědi pokřtěni jako František a Františka.

Park

Z důvodu probíhající revitalizace parku je v současné době přístup do zámku omezen.

Náchodský zámek

Návštěvní doba pro rok 2021:

DUBEN          so, ne, svátky        10 – 15, objednané skupiny: út-ne
KVĚTEN        út – ne, svátky         9 – 16
ČERVEN        út – ne                      9 – 16
ČERVENEC   út – ne, svátky         9 – 17
SRPEN           út – ne                      9 – 17
ZÁŘÍ               út – ne, svátky         9 – 16
ŘÍJEN             so, ne, svátky        10 – 15, objednané skupiny: út-ne

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *