• Menu
  • Menu

Sněžné

Výchozí bod turistů na Vysočině – Sněžné

Sněžné je obklopeno malebnou krajinou a je důležitým střediskem a výchozím bodem pro turistiku na Vysočině. Sněžné navštěvovali rádi básníci František Halas a Ludvík Kundera. V domě čp. 11 pobýval také národní umělec Jiří Trnka První písemná zpráva o obci je z roku 1335. V tomto roce darovala  Jeruše , dcera prvního známého majitele Aueršperku Jimrama z Auešperku, doubravnickému klášteru pro případ svého úmrtí také příjmy ze vsi Německé. R. 1392 se dostává Německé do držení Viléma z Pernštejna. Nejstarší pečeť je známa z roku 1792 – ve znaku byli dva ptáci na stromě vyrůstajícím ze srdíčka. Pozdější pečeť měla , ale ve znaku orlici .Německé bylo v roce 1852 povýšeno na městečko. Do roku 1948 se městečko nazývalo Německé.

Japonská zahrada ve Sněžném

Soukromá zahrada ing.Šimona  je koncipovaná v duchu buddhistických a šintoistických tradic. Suchá část představuje horskou scenérii s pramenem řeky a horským jezerem. Mokrá část je v protikladu k části suché. Protékající voda dodá zahradě nový rozměr. Vše je doplňováno velkým množstvím kamenů, mezi nimiž jsou i několikatunové balvany (Svratecká rula). Velká pozornost byla věnována okolí Torii. Myla použita estetická  metoda „štětování“,  kdy je zabraňováno erozi půdy, a voda je dobře směrována…

Japonská zahrada Sněžné

130. výročí založení SDH Sněžné (r.2012) – Sbor dobrovolných hasičů 

Obec měla hasičské náčiní již v 60. a snad i v 50. letech 19. století, tedy dávno před tím než byl sbor založen. U zrodu založení sboru v roce 1882 stál továrník Josef Veselý mladší, obchodník Eduard Musil a učitel z Dolní školy Josef Havlík. Celkem měl 30 členů.

SDH Sněžné

 

Kostely va Sněžném

Ve Sněžném jsou dva kostely, první katolický je z roku 1662 , byl původně zasvěcen sv. Kateřině. Do současné  barokní podoby  byl kostel přestavěn v letech 1753-1755 . Nyní je zasvěcen sv. Kříži.

V roce 1788 byla v Německém postavena toleranční evangelická modlitebna, která později  (1858-1861) byla přebudovaná na chrám. Věž měří 37 m.

Sněžné
Sněžné

2  km od Sněžného leží zalesněný kopec Buchtova kopce (810m). Od roku 1939 zde stojí turistická chata s vyhlídkou , odkud je krásný výhled , při dobrém počasí jsou vidět i Jeseníky. Na severní straně kopce je lyžařský vlek. V okolí Sněžného jsou dobré podmínky i pro lezecký sport.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *