• Menu
  • Menu

Soukromá zahrada a arboretum Říčany – Víkend otevřených zahrad 2020

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Soukromá zahrada a arboretum Říčany – Víkend otevřených zahrad 2020

Soukromá zahrada a arboretum Říčany, Bezručova 56

Historickou zahradu v Říčanech jsme si nechaly na dnešní den, na sobotu. Nejdříve jsme navštívily náš oblíbený trh na náměstí, tady nakoupily spousty dobrot a domácí zeleniny. Počasí bylo dnes dost nevyzpytatelné, ale při návštěvě zahrady jsme měly příjemně a zahrada se nám moc líbila. Průvodce dělal návštěvníkům pan Brdička, krásně se relaxovalo, koukalo i poslouchalo. Děkujeme!

Arboretum Říčany

Arbotretum Říčany

Multifunkční soukromá zahrada u rodinného zámečku. Arboretum s více než 300 druhy zajímavých i velmi vzácných okrasných dřevin. Sbírka 50 rodů jehličnanů z celého světa, největší sbírka dřevin z jižní polokoule v ČR. Přirozené i stříhané travnaté plochy, japonská meditační zahrada, zeleninová a ovocná zahrada s miniaturní farmou.

Arboretum Říčany
Trochu historie

Dům č. p. 407 postavil v r. 1921 pro svou rodinu Josef Novák, majitel sousedního Parkhotelu Monopol ( dnes nemocnice). Zahrada byla vysázena hlavně ovocnými stromy, významnou plochu zaujímaly i záhony zeleniny – vše pro potřebu hotelové kuchyně a hostů. Z té doby se zachovaly jen staleté červené buky před vilou.

Arboretum Říčany . zámeček

Koncem 20. Let minulého století začaly Říčany pociťovat konkurenci Jevan, jako nového módního letoviska Pražanů a Josef Novák musel řešit svou obtížnou finanční situaci prodejem vily spolu s oddělenou částí pozemku o výměře asi 5000 m2. Nemovitost tak  v roce 1931 získal pražský architekt Václav Šurovský s manželkou Olgou.  Na přání své ženy provedl některé barokizující stavební úpravy interiéru i exteriéru, z nichž nejnápadnější je dodnes perfektně zachovalá fasáda. Rodina Václava Šurovského užívala nemovitost pouze jako letní byt a o zahradu se staral zahradník, který bydlel v domku při JV hranici pozemku ( dnes ordinace pediatra). Z roku 1936 pochází parapetní skleník, který sloužil k pěstování květin.

Arboretum Říčany. skleník

Jednou ze základních povinností zahradníka prý bylo, že při každém příjezdu paní domu musely být na stole čerstvé květiny včetně orchidejí. Zahradní bazén je také ze 30. Let minulého století, rovněž v původním stavu, jen opatřen moderním filtračním zařízením. Dostatečnou zásobu vody zajišťuje studna hluboká 30 metrů. Václav Šurovský provedl i některé parkové úpravy zahrady. Dodnes je zachována část francouzské zahrady při JV průčelí vily a většina cest je také v původních trasách.

Arboretum Říčany. bazén

BRDIČKOVI

V rove 1946 se novým vlastníkem stal MUDr. Jiří Brdička a v majetku rodiny je nemovitost dodnes. Do roku 2005 zde nedošlo k žádným větším změnám, kromě běžné údržby, oprav a modernizace interiéru vily.

Arboretum Říčany . zámeček

Dnešní majitelé RNDr. Ivan Brdička s manželkou si přizvali zahradního architekta Matouše Jebavého, který je autorem dnešního architektonického řešení zahrady. Výběr stromů, keřů i ostatních rostlin je společným dílem Ing. arch. Matouše Jebavého a RNDr. Ivana Brdičky. Autorem japonské čajové a meditační zahrady je Ivan Brdička.

pan Brdička

Původním cílem majitelů bylo vytvořit příjemné prostředí v okolí vily, poskytující dostatek klidu a domácí pohody, bez nutnosti vyhledávat vzdálené destinace. Aktivní i pasívní dovolenou lze prožít i doma. Dokončení díla však rozhodně nehrozí. Budování zahrady totiž nečekaně dostalo nový náboj. Na scéně se objevil známý dendrolog Ing. Zdeněk Blahník s nápadem shromáždit na jednom místě všechny druhy jehličnanů, schopných přežít naše klimatické podmínky. My se do toho s chutí pustili a dnes jsme to dotáhli až k u nás unikátnímu číslu jen málo pod padesát. Přitom jsme si nemohli nevšimnout Blahníkovi neobyčejné schopnosti určit i velmi vzácné a v ČR dosud vůbec nepěstované dřeviny, což při častých návštěvách rád a vesměs neomylně předváděl.

Arboretum Říčany

Začali s trochou škodolibosti pátrat po raritách, které by nedokázal spatra určit a musíme přiznat, že to byla fuška. Ojedinělá „vítězství“ jsme začali slavit až s čerstvými novinkami z Ohňové země a Tasmánie. Zpočátku to byla jen hra, ale dnes je tu jedinečná sbírka 300 druhů dřevin z mírného pásma celého světa, z lesů severní i jižní polokoule. Výsledkem naší hry je atraktivní arboretum, jakoby ve skořápce z ořechu, které tu může být ještě za 100 let, jen hráči už tu nebudou. Ale budou v něm, tak nějak žít dál.

Arboretum Říčany

Přesto je stále co zlepšovat, některá dřívější řešení se jeví jako méně vhodná, některé rostliny, stromy, keře nechtějí spolupracovat a někdy ani žít v hraničních klimatických podmínkách nebo na místech, která jsme jim s typicky lidskou naivitou nebo neznalostí vybrali. A některé druhy prostě musíte mít, děj se co děj. Základním pravidlem však stále zůstává, že sbírky dřevin nesmí rušit původní architektonické řešení, ale naopak je nevtíravě zdůraznit.

Pozorný návštěvník tu může na relativně velmi malé ploše najít všechny rody jehličnanů schopných přežit naše zimy i řadu dalších, které by to navzdory údajům z odborné literatury dokázat neměly. Dnes nám tu chybí několik rarit, které jsou pro svou vzácnost nedostupné.

V arboretu najdete i mnoho velmi neobvyklých a vzácných listnáčů, z nichž některé můžete v ČR uvidíte jen u nás. Co ale činí tuto zahradu naprosto jedinečnou? Je to orientace na jižní polokouli naší planety, Sbírka dřevin z Patagonie, Ohňové země a hor Tasmánie je ve střední Evropě zcela ojedinělá.

A my? Žijeme si tu ve své skořápce, na své dílo jsme hrdí a potěší nás , když i vy nahlédnete přes okraj a strávíte u nás stejně příjemné chvíle, jaké si tu užíváme my.

Arboretum Říčany- Japonská zahrada

ADRESA: Bezručova 407/56, Říčany

KONTAKTNÍ OSOBA: RNDr. Ivan Brdička

sobota: 8-20

neděle: 8-20

parkoviště pro auta
vhodné pro vozíčkáře

Arboretum Říčany

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář