• Menu
  • Menu

Smolotelský dvůr – Víkend otevřených zahrad 2020

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Smolotelský dvůr – Víkend otevřených zahrad 2020

Smolotelský dvůr, přírodní ukázková zahrada

Po vile Rudolfa je náš další výběr pro otevřenou zahradu  Smolotelský dvůr. Přicházíme malým úvozem  k opravenému statečku, kde nás vítá majitel panství Pavel Dvořák.

Smolotelský dvůr

První zmínky o statku se datují k roku 1621, ale vlastní stavba je ještě o něco starší. Podle jednoho z původních vlastníků se statku také říkalo “U Neřádů”, podle rodiny Neržadových, kteří tu žili.

Smolotelský dvůr

Dostáváme do rukou plán zahrady i výklad o rekonstrukci  a uspořádání zahrady. Všude kolem je šťavnatá zeleň, rozkvetlé trvalky i voňavé bylinky.  Stromy a keře,  zelenina v praktických vyvýšených záhonech,  jsou vysázeny tak, aby bylo vždy možné si něco utrhnout k jídlu.

Smolotelský dvůr

V zahradě jsou dvě jezírka , jedno užitkové, kde jsou kachny – indičtí běžci. To druhé je  nové a slouží pro koupání a relaxaci  i pozorování živočichů. Tady si nás přebírá paní majitelka Markéta /jezírko na koupání bylo hlavně jejím velkým přáním!/ a pokračujeme po zahradě.

Biotop

Důležitým a zajímavým místem je i kořenová čistička odpadních vod, dalším místem je i prostor  pro děti, ať už z dlaždic vytvořená hrací plocha pro velké Člověče nezlob se nebo volejbalová síť. Ještě se jdeme podívat do ovocného sadu, kde je nyní  domov  pro slepice. Manžele Dvořákovi zterasovali svah sadu tak, aby se při deštivých dnech voda zadržela v krajině.

Smolotelský dvůr

Prohlídku končíme mezi dešťovými kapkami. Jdeme do vytopeného a útulného konferenčního sálu v jedné z upravených budov. Do sálu se vejde 20-25 lidí. Je vybaven  promítacím plátnem a projektorem i s ozvučením. K dispozici je sociální zázemí a kuchyňský kout. Osvěženi povídáním, nabití  pozitivní energií  i bezovou šťávou se loučíme. Díky!

Smolotelský dvůr

Zahrada je od roku 2014 certifikovanou ukázkovou přírodní zahradou . Pokud si sem naplánujete cestu během roku zavolejte předem  na tel. 603 529 547. Na statek jezdí děti ze škol i dospělí na exkurze, nepravidelně jsou zde pořádány různé kurzy a semináře pro veřejnost.

Adresa: Smolotely 23

Smolotelský dvůr

 

V nádherném kraji Toulavy  v obci Smolotely se během několika dnů objevujeme spíše náhodou  už podruhé. Pokud si vyberete k návštěvě tuto zahradu určitě navštivte nedaleké krásné poutní místo Makovou horu nebo přehradu Orlík.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *