Nejhezčí trek na Tenerife.
Masca (Barranco de Masca) se nachází na severozápadě kanárského ostrova Tenerife. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších a údajně i nejhezčích treků na ostrově. Turistická trasa skrz soutěsku začíná v osadě Masca (612 m n. m.), kam se dostanete linkovým autobusem z nedalekého městečka Santiago del Teide, případně taxíkem, vlastním autem nebo stopem odkudkoli.
V osadě, na začátku treku, se nachází i poslední místo s pitnou vodou a možností doplnění zásob. Jednosměrná cesta skrz úzkou soutěsku, kterou ohraničují vysoké mořské útesy, trvá 2 až 3 hodiny. Pokud se rozhodnete jít i zpátky vzhůru, vyhraďte si na výlet alespoň 6 hodin. Při přípravě nepodceňte dostatečné zásobení vodou! I přesto, že většinu cesty podniknete ve stínu, doporučuji si s sebou vzít 2-3 litry tekutin na osobu!
Cesta začíná u osluněných tradičních bramborových políček. Čím „hlouběji“ do skalního komplexu proniknete, tím více si budete připadat jako v labyrintu. Díky severozápadní orientaci je soutěska často naplněná okolními mraky, které na své cestě budete muset projít. Mlžný opar, za kterým se bude v takové chvíli nacházet slunce, jen dotvoří celkovou atmosféru soutěsky.
Pěšina vede přes obrovské balvany a často po rozbahněném břehu místního potůčku. Nezapomeňte proto ani na dobrou- nejlépe pevnou obuv, případně trekové hole, které vám sestup výrazně ulehčí. Píši „sestup“ neboť většina návštěvníků (95%) podnikne skrz soutěsku pouze jednu část cesty – tedy cestu dolů k moři. Zde je totiž čeká molo a hned několik lodí, kterými je možné se za 10 euro svézt okolo pobřeží do městečka Acantilado de los Gigantes.
Jízdenku na loď si můžete koupit v kanceláři v městečku Santiago del Teide, v osadě Masca, nebo přímo na pláži na konci treku (Playa de Masca). Při čekání na loď, která jede jednou za hodinu (případně za hodinu a půl) se můžete vykoupat na zdejší pláži, nebo si zakoupit vodu, případně sladký nápoj od místního prodejce. (Za plechovku coca-coly zaplatíte 2,5 euro.)
Při zvolení zpáteční cesty v podobě plavby můžete údajně pozorovat i delfíny, nebo (při troše štěstí) velryby. My jsme se svými batohy potřebovali dále na sever, a tak jsme se rozhodli absolvovat zpáteční cestu opět skrz Mascu- tentokrát směrem vzhůru. S batohy na zádech a ještě k tomu „v protisměru“ se nám dostalo mnoho pochvalných poznámek od okolních turistů, kteří šli jak jinak směrem dolů. Během té nám výrazně pomáhaly místní ukazatele s kilometry. Mohli jsme tak kontrolovat nejen správnost cesty, ale i ušlou vzdálenost.
Na rozdíl od ležení na pláži je výlet skrz soutěsku nezapomenutelným zážitkem. Špičaté vrcholky pobřežních útesů vás jakoby zavedou do časů dávno minulých, kdy naši planetu obývala prehistorická zvířata. Při sestupu k moři si budete připadat opravdu jako v pravěku, akorát ti dinosauři budou chybět.
Bohužel je soutěska Masca od roku 2017 uzavřená.