Rural park Anaga se nachází v severovýchodním cípu ostrova Tenerife a i přesto, že se tato chráněná oblast vyskytuje jen pár kilometrů od hlavního města Santa Cruz de Tenerife a San Cristóbal La Laguna, jedná se o místo, kde se vám za celý den nepodaří potkat živou duši.
Anaga je charakteristická svým dynamicky členitým terénem, lesním porostem a častou oblačností. Mraky se tu tlačí přes vrcholky hor ze severní strany, čímž tvoří unikátní vlhké a chladné prostředí. To platí ovšem pouze pro nejvyšší část hor. Stačí sejít o několik desítek metrů níže a rázem se opět ocitnete v teplém prostředí kanárských ostrovů. Neuvěřitelné vlhkostní a teplotní výkyvy vytvořily na stráních místních kopců unikátní podmínky pro rostlinstvo různých vegetačních pásem. A tak se zde můžete procházet skrz porost obrovských kapradin a po pár metrech narazit na suchomilnou vegetaci opadavých listnatých lesů. I pro návštěvníky, kteří se nikdy nezabývali botanikou, bude návštěva tohoto místa fata morgánou.
Do Anagy se dostanete buď vlastním autem, nebo linkovým autobusem, který jezdí přibližně jednou za hodinu a půl ze Santa Cruz de Tenerife. Samotná jízda autem do tohoto území je zážitkem. Pojedete přes úzké klikatící se silničky okolo vyhlídkových parkovišť skrz lesy porostlé lišejníky a mechem. Obraz snové krajiny pak dotváří oblaka mlh, které se budou na cestě objevovat a zase mizet v závislosti na současných povětrnostních podmínkách.
My jsme se do Anagy dostali stopem. V noci nás naši zachránci dovezli až do kempu Llano de los Viejos, kde jsme samozřejmě neměli žádné povolení na přespání, ale to nakonec nikomu nevadilo. Záchody byly zamknuty a voda také netekla, takže šlo spíše o místo, kde jsme mohli složit hlavu.
Druhý den byla sobota, což se projevilo na aktivitě místních obyvatel, kteří kemp využívají hlavně k rodinným oslavám a piknikům. Okolo našeho (jako vždy jediného stanu v kempu) se začali kupit davy místních, kteří zde začali připravovat grily a vybalovat jídlo. Vstali jsme, zabalili stan, najedli se a vypravili se k hlavní silnici směrem na Pico del Ingles, kde se nachází informační centrum, začátky oblíbených pěších tras a zastávka autobusů.
Protože nám nikdo nechtěl zastavit, rozhodli jsme se, že využijeme místní linkovou dopravu a do Cruz de Taganana (816 m n. m.) dojedeme autobusem. I přesto, že na území Anagy nežije moc stálých obyvatel a cesty jsou zde spíše zarostlé, jsou jednotlivé turistické pěší stezky poměrně dobře značené a to včetně ukazatele vzdáleností. Někdy můžete dokonce na úvodních informačních tabulích zkontrolovat i profil cest, což je v místních podmínkách velmi užitečná věc.
Z Cruz de Taganana jsme prošli skrz snad všechny vegetační stupně až dolů k moři do vesnice Taganana, která se pyšní jedním z nejstarších osídlení na ostrově a pokračovali severním směrem okolo pobřeží až na konec cesty do vesničky Benijo a dále po prašné úzké cestě k osadě Las Palmas.
I přesto, že se jedná o chráněné území, postavili jsme si stan na útesu a spokojeně odpočívali.
Přidat komentář