• Menu
  • Menu

Srní Potok

Sjíždíme k obci Srní potok, po pravé straně míjíme nádherně rozkvetlou louku, plnou  bělásků, modrých zvonků a hvozdíkových květů smolničky (Smolnička obecná). Zastavujeme u mostu, pod kterým se vlní a ubíhá do přírody,  hvozdů a luk,  potok Srní. Kolem potoka je možné si užít romantickou procházku, turisté pak přes osadu projdou po žlutě značené turistické značce z Pertoltic na Vranov. Stavení osady jsou v nadmořské výšce zhruba 300 m.

Jediná vada na kráse – KOMÁŘI!

Srní potok

Srní Potok

Srní Potok je obcí, ležící na západním úpatí Ralska na levém břehu Ploučnice místní částí nebo osadou spadající pod obec s pověřeným obecním úřadem Mimoň. Hora Ralsko se zříceninou gotického hradu Ralsko  je vysoká 696 metrů. Osada byla vybudována roku 1575 pánem na hradu Děvín u Hamru na Jezeře, Karlem z Biberštejna. V té době se říkalo řece Ploučnici Srní potok a ves byla zprvu pojmenována Nová Ves na Srním potoce, časem bylo pojmenování zkráceno na Srní potok – německy Rehwasser. České pojmenování bylo osadě vráceno v roce 1945.

V roce 1906 byl na jižní straně vsi vybudován na břehu Ploučnice Přírodní domov, což bylo nevelké rekreační zařízení s koupáním a lázněmi. U něj byl hostinec a malá dřevěná rozhledna, areál zanikl po první světové válce.

Srní potok

Srní potok je Evropsky významná lokalita.

Ralsko – Srní potok
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.