• Ploučnice, tak trochu jiná řeka

  od • 28.7.2016 • Liberecký kraj • Štítky: , , , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Průrva Ploučnice

  Naše plavba začíná v obci Noviny pod Ralskem. Vplouváme do soutěsky sevřené pískovcovými stěnami. Jsme ve 13 metrů dlouhém vodním tunelu, který má mnoho jmen Pekelný jícen, Hromová rána, Čertova díra a dále plujeme úzkou roklí, která se za chvíli znovu schová ve 41 metrů dlouhé chodbě. Tyto tunely byly vykopány krumpáčem a jejich výška je 3,5-4 metry. Dílo vzniklo v 16. století, kdy zde měla vzniknout vodní nádrž, která měla pomáhat pohonu hamru v Novinách pod Ralskem. Plujeme meandrující řekou, míjíme vodácké tábořiště Boreček. Na úseku Mimoň-Boreček podplouváte stromy každou chvíli, ale hlavně se neustále prodíráte křovím. Až za Borečkem je to trochu lepší. Plujeme až do místa u obce Brenná. Zabivakovali jsme na poli. Jídlo i pití jsme měli s sebou.1,5 hodiny odsud je ranč u kterého se dá vystoupit a možná i občerstvit.

  Průrva Ploučnice

  Průrva Ploučnice

  Žizníkov

  Naše cesta končila v místě, kde je restaurace U Kerama. Z mého (našeho) pohledu dost strašná hospoda! Hospoda se nachází ve vesnici Žizníkov, která je na levém břehu Ploučnice, 3 km od České Lípy. V Žizníkově se koná tradiční festival etnické hudby Reggae Ethnic Session/.

  Ploučnice

  Ploučnice

  Řeka Ploučnice

  Ploučnice je tak trochu jiná řeka. Možná by se dalo použít slovo romantická řeka, i když to tak není po celém toku. Plujete meandrující řekou se zarostlými břehy, na mnoha místy se spadlými stromy. Řeka není určitě vhodná pro začátečníky. Tak jako třeba na Vltavě, kde můžete zastavit téměř kdekoliv a občerstvit se, tady několikrát vylezete, aby jste přenesli loď o kus dále. Řeka Ploučnice pramení na jz. svahu Ještědu ve výšce 654 n.m., po 106,2 km ústí v Děčíně zprava do Labe. Vodáci využívají úsek od Stráže pod Ralskem po Malou Veleň. Tok si z velké části uchoval přirozený charakter.

  Ploučnice

  Ploučnice

  foto: Ifča Říhová, Erika

  Andy

  O

  Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *