• Menu
  • Menu

Stará Hostivař

Toulky Prahou

Po delší době se probouzíme do krásného dne a zimní sluníčko vyloženě láká k procházce. Raději než předvánoční šílení v centru volím oblast, která se rozkládá na březích potoka Botič. Navštívím jednu z nejstarších vesnic v Praze, Starou Hostivař.

Koukalův statek

První zmínky o existenci Hostivaře pochází již z roku 1068, z Kosmovy kroniky. Roku 1922 byla obec připojena k Velké Praze. Kolem bývalé návsi, dnes Hostivařského náměstí bývalo velmi živo. Stálo tady několik statků a mlýnů, ve kterých žilo mnoho početných rodin. Jedním z nejvýznamnějších zdejších rodáků je Antonín Švehla, bývalý předseda vlády Československé republiky. Díky neuváženým demolicím a výstavbě panelových sídlišť v 70. letech 20.století dnes můžeme obdivovat ve Staré Hostivaři jen objekty, postavené v 18. a 19. století jako nejchudší část obce. Z původních velkých statků zůstal do dnešních dnů jen Koukalův statek, dnes Selský dvůr, statek Černých, Švehlův a Dvořákův statek a Dolejší mlýn. Všechny tyto stavby najdeme poblíž ulice K Horkám, kde staví i autobusy MHD.

Švehlův statek

Kostel Stětí sv. Jana Křititele

Centrem Staré Hostivaře můžeme považovat kostel Stětí sv. Jana Křtitele s farou v ulici Selská. Kostelík pochází z poloviny 13. století. V jeho interiéru bylo nedávno zrestaurováno několik cenných nástěnných maleb, které nemají v Čechách obdobu. Bohužel mimo konání bohoslužeb není kostel veřejnosti přístupný. Procházím křivolakými uličkami v okolí. Nalézám několik domácích dílniček šikovných místních řemeslníků, na občerstvení se stavím v Putyce Na Kačabce, původním hostinci v domě z roku 1837 a odtud přicházím k Toulcově dvoru.

Kostel Stětí sv.Jana Křtitel

Toulcův dvůr

Toulcův dvůr slouží jako centrum ekologické výchovy hlavního města Prahy. Na ploše několika hektarů se nalézá řada přírodních zajímavostí, které jsou již v Praze výjímkou a vzácností. Uvidíme tady mokřady, lužní les, ekozahradu a hospodářský dvůr s původními domácími zvířaty. Součástí dvora je i bioobchůdek, knihovna, ekojídelna a informační centrum. Toulcův dvůr je volně přístupný každý den, kromě akcí, zde pořádaných Zájmovým sdružením Toulcův dvůr.

Toulcův dvůr

I přes to relativně málo co zde zůstalo, stojí Stará Hostivař za navštívení. Roku 1993 byla vyhlášena vesnickou památkovou zónou.

Martin Pišín
Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *