• Menu
  • Menu

Štiřín – zámek

Zámek – jméno Štiřína,  dnes části obce Kamenice, je doloženo od roku 1395 ve jméně Chvala ze Štiřína. Začátkem 15. století zde byla vystavena tvrz. Roku 1562 zde nocoval král Maxmilián. Po 30. leté válce byla  tvrz přestavena na zámek se zahradou.

Roku 1750 byl objekt přestavěn na pozdněbarokní sídlo. V té době zde vlál hraběcí rod Salm-Reifescheid. Profesor Sucharda je autorem zahradního průčelí zámku s otevřeným dvouramenným francouzským schodištěm zdobeným kamennými vázami. Z dílny Matyáše Brauna pochází Alegorie Jaro, Léto, Podzim, Zima.

Zámek Štiřín

Panství roku 1822 získává kníže Rohan a roku 1831 hrabě Nostic- Rheinek , za jehož působení došlo k dalším stavebním úpravám. Roku 1870 kupuje zámek kotlář František Ringhoffer, povýšený na titul baron. Ten zde pobývá až do roku 1945.

Rok 1945 – 47 je Štiřín součástí akce „ Akce zámky“ – , jejíž posláním byla záchrana dětí z německých koncentračních táborů a českých internačních táborů. Slavnostní deska na památku zde byla odhalena v roce 1995 u příležitosti výročí UNESCO. Od roku 1995 je zřízena MZV příspěvková organizace na správu celého štiřínského areálu.

Zámek Štiřín

Zahrada u zámku Štiřín je svojí kompozicí a strukturou velmi ovlivněna  zakladatelem Průhonického parku hrabětem Arnoštem Emanuelem Silva – Tarouca a významným Camillo Schneiderem.

Chloubou zahrady mimo vzrostlých vzácných jehličnanů i listnáčů, jsou nádherné rododendrony. Krásným prvkem v udržované zahradě je i altán vystavěný na vodní ploše. V parku je zakomponováno golfové hřiště a tenisový kurt a některé další drobné stavby. Autorem je Václav Hrubý , a spol.

Štiřínský areál patří v naší zemi mezi nejlépe udržované historické stavby.

Devítijamkové golfové hřiště s parem 70 se nachází v nádherném anglickém parku na zámku Štiřín. Pro sportovce a milovníky golfu je zde vytvořeno originální hřiště v poklidném prostředí nádherné přírodní scenérie. Golfové hřiště je v provozu od 1. května do 31. října denně od 8 – do 20 hodin. Pro děti i dospělé, pro začátečníky zde funguje golfová škola (GC Spektrum).

Dům Atis nabízí indoor golf :  2x Full Swing Golf Simulator a putting green.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *