• Menu
  • Menu

Zámek Konopiště – Carmen

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Zámek Konopiště – Carmen

Za zvuků nádherné Bizetovy Carmen vstupujeme na zámek Konopiště. Rázné operní árie se rozlévají v parku pod  námi. Je zataženo a nad Konopištěm se válejí černé mraky. Projdeme kolem zámku a míříme opojeni krásnými tóny dál do parku. Jsme vpuštěni na zkušební představení Carmen v přírodním amfiteátru parku. Vydržíme asi hodinu, pak nás déšť vyhání . Představení má začít za dvě hodiny a tak  přejeme všem ať se počasí umoudří!!

Zámek Konopiště

Konopiště –  hrad podle vzoru francouzské pevnosti s válcovými věžemi,    4. branami a padacím mostem r. 1294 založil pražský biskup Tobiáš z Benešova.                                                                                                      Od r. 1327 vládli na Konopišti celých 275 let Štenberkové.

17-19 století je ve  znamení vlády různých šlechtických rodů :  Hodějovští z Hodějova, Albrecht z Valdštejna, Michnové z Lacinova, Vrtbové z Vrtby, Lobkovicové…

Stavební úpravy původního hradu začaly koncem 15. století. V barokní rezidenci proměnili Konopiště Vrtbové z Vrtby v 18. století.

Přestavby  v 18. a 19. století přeměnily hrad v zámek.

Zámek Konopiště

Roku 1887  zakoupil zámek s panstvím  následník císařského trůnu  František Ferdinand d´Este. Zámek dal přestavět a zahradu přeměnil v krajinářský park. Původní barokní zahrada byla přeměněna na Růžovou zahradu se skleníky. Do zámku byly převezeny unikátní exempláře a jeho rozsáhlé sbírky.V roce 1914 byl spáchán atentát na Františka d´Este.

V roce 1921 převzal zámek československý stát, zámek i park byl částečně zpřístupněn veřejnosti.

Za 2. světové války byl na Konopišti umístěn hlavní štáb jednotek SS. Podoba zámku je zachována z dob Františka d´Este.

Archeologické památky –  ve vzdálenosti 600 a 700 m od zámku najdeme  soubor terénních pozůstatků zaniklých středověkých ležení /1467-1468).

Ve vysokém příkopu před vstupní branou  bydlí medvěd Brumbas.

Zámek Konopiště

Konopišťský rybník : byl založen na Konopišťském potoce na výměře 20,6 ha , kolem rybníka vede příjemná okružní cesta v délce 2,5 km. Těsně pod hrází rybníka je zachovalá budova bývalé elektrárny. Na začátku 20. století dal František Ferdinand Habsburský vybudovat nové parkové plochy severozápadním směrem od  zámku a významně pozměnil bývalou oboru. U rybníka vznikl i Dianin sad, nazván dle sochy Diany od athénského sochaře Leocharése ze 4. stol.př.n.l. Nedaleko splavu se nachází zastřešené torzo památného „Žižkova dubu“ s obvodem kmene 8,7 . Plocha parku má 36 ha.

Zámek je velmi navštěvován turisty od  nás i ze zahraničí. Mimo klasických prohlídek nabízí zámek i speciální akce jako večerní prohlídky , svatební obřady, různé výstavy..

Zámek Konopiště leží nedaleko města Benešova a je vzdálen asi 40 km od Prahy .

Opera G. Bizeta Carmen v provedení Státní opery Praha v titulní roli s Andreou Kalivodovou, v režii  Martina Otavy a dirigenta Jana Chaloupeckého probíhala na zámku dne 2.7.2011

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *