• Menu
  • Menu

Stopování ve Švýcarsku

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Švýcarsko » Stopování ve Švýcarsku

Stopování ve Švýcarsku – skvělé jako všude na světě

Švýcarsko -italský výlet 6

Dnes nás čeká jen krátká túra směrem k Nufenenpassu. Ráno nás opět probudilo slunce. Je krásně. Po ranním rituálu se snídaní a balením nahazujeme batohy na záda a vyrážíme po úbočí hor směrem k chatě Cap Corno – Gries CAS 2.338 m n.m. Cestou ještě obdivujeme kapličku u San Giacomo. S Terkou se shodujeme, že se jedná o ideální místo na svatbu! (Jen tak pro informaci. Co kdyby tento článek náhodou četl někdo, kdo by měl o nás zájem 🙂 .)

tak tady se Terka jednou bude vdávat
tak tady se Terka jednou bude vdávat

Cesta mírně stoupá až k chatě Cap Corno – Gries. Zde jsme si mohly vybrat, zda půjdeme směrem okolo silnice vedoucí k Nufenenpasu, nebo zda se vydáme ještě přes klidnou část hor. Nakonec si vybírám druhou variantu, a tak pokračujeme směrem k Griessee (2.386 m n.m.). Cestou míjíme tající ledovce, když se před námi konečně rozprostře výhled na počáteční místo našeho výletu. Je stále krásně. Okolí přehrady je nyní beze sněhu, a tak jsme překvapeny, jak je zdejší krajina najednou úplně jiná.

Sice pospícháme do Bernu, ale tohle si musíme ještě vychutnat. Poslední fotky a poslední výhledy a už se dostáváme na silnici vedoucí z Nufenen pass. Terka ještě nikdy v životě nestopovala. Ani já v tom zas až tak moc zběhlá taky nejsem. Podávám tedy značně zkreslené informace: „Já se s řidiči vždycky bavím. Snažím se je rozveselit, aby měli příjemnější cestu a vzali příště i někoho jiného. Většinou povídám pořád stejný příběh o tom, co tam dělám, jak se mi líbí nebo nelíbí jejich krajina, a pokud mám nějaké otázky ohledně kultury- je stopování nejlepší způsob, jak se dozvědět něco více. A promiň, ale asi budu povídat pořád stejný příběh dokola.“

úžasný den s úžasnými výhledy
úžasný den s úžasnými výhledy

Bylo okolo poledne. Auta nejezdila skoro žádná, ale i tak jsme si stouply na rozšířenou část silnice a zkoušely stopovat. Palec nahoru, velké batohy trochu dál, aby nebylo vidět, že toho táhneme tolik a velký úsměv od ucha k uchu. Pravda, byla jsem trochu překvapená, že nám to chvíli trvalo. Přibližně 20 minut? Těžko říct. Ale pak nám konečně zastavil první řidič. Ještěže Terka umí tak dobře německy. Moje němčina je tragická, ale i tak (po deseti letech studií) zvládnu splácat pár vět. Začala živá konverzace, na téma co jsme tady dělaly, kde jsme byly a kam jedeme. Pán- horský vůdce v důchodu, se akorát chystal na túru. Povídali jsme si, smáli jsme se a dokonce jsme dostaly i krystaly, které našel v horách. Tak jsme se dostali do městečka Gletsch. Tady nás vysadil s tím, že jestli nechytneme další stop, vezme nás za dvě hodiny až do Meiringenu.

Terka byla v úžasu. Něco takového od stopování nečekala. Byla to zábava. Na nic jsme nečekaly. Popošly jsme trochu dál od křižovatky a začaly zase stopovat. Hned druhé auto nám zastavilo. Netrvalo to ani 2 minuty. Tentokrát byla řidičkou mladá devatenáctiletá slečna z Meiringenu, která nám co chvíli chtěla zastavovat, abychom si mohly udělat lepší fotky. Smály jsme se snad ještě více než s pánem. Z Meiringenu jsme zase stoply řidiče nákladního auta, který měl ještě dnes v plánu objet zdejší jezera na kole, a pak si jít na hodinu zaběhat- trénoval totiž na nějaký šílený závod. Tak jsme se dostali do Thunu, vzdáleném už jen několik desítek kilometrů od Bernu. Řekly jsme si, že zkusíme stopovat ještě dál, a kdyby to nevyšlo, tak už můžeme dojet vlakem. Jenže další stopování nám trvalo přibližně 5 minut. Zastavil nám sympatický pár, který nás vysadil nedaleko centra s omluvou, že nás nemohou dovést až ke kamarádovi, protože pospíchají. Do Bernu jsme se dostaly za méně než 3 hodiny! Tedy daleko rychleji, než kdybychom používaly zdejší velmi drahou veřejnou dopravu. Myslím, že celé stopování se tak stalo jen třešničkou na dortu našeho Italsko-švýcarského výletu 🙂 .

na začátek cestopisu

cestopis předcházející den

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

komentářů