• Menu
  • Menu

Švýcarsko 3

Aquapark Bernaqua – vodní ráj Švýcarska

Ráno chci jít běhat. V pět hodin zvoní budík. Venku je tma a za okny hřmí a leje. Nikam nejdu! Chvilku pozuruji blesky, pak znovu usínám. Kolem 7. hodiny jede Ifča na kole pro snídani. Jdu do kuchyně, kde s Klárkou umýváme nádobí a pak připravujeme snídani. Po snídani vyrážíme do bernského aquaparku. Vyrážíme dvěma auty. Naše posádka bloudí, ale nakonec na místo dorážíme jako první. Cesta z Adelbodenu, i s hledáním, trvala necelé 2 hodiny.

AQUAPARK se nachází ve velkém nákupním centru v Bernu. Nejprve jdeme do obchodu nakoupit něco k svačině, abychom nemuseli do drahé restaurace. Kupujeme celodenní vstupenku, se kterou můžeme jít i do sauny. Všimly jsme si, že vstupné do 15ti let je o 10 Euro levnější. No a tak jsem si zahrála na malou Sárinku a přikrčená u pokladny jsem zakoupila čip pro děti. Už se nemůžeme dočkat!

Omylem vcházíme do otevřené šatny pro fitnessky. Ukládáme si věci do skříněk, ale najednou přibíhá Ifča, že jsme ve špatné šatně a tak zase vše vyndaváme a přebíháme do správné šatny. Sába si bohužel stihla začipovat skříňku u fitnessek a tak měla malý problém, který nám ale pomohl vyřešit zdejší uklízeč.

Rychle do plavek, pod studenou vodu a můžeme vyrazit!

Aquapark Bernaqua
Aquapark Bernaqua – v dětském oddělení

Nejprve si dávám pár bazénů na zahřátí a pak jdeme do venkovního vyhřívaného bazénu. Jsou tu masážní trysky a vodopády. V rohu je udělaná vířivka asi pro 6 lidí a vedle nás se v menší divoké řece plácají rodiče s dětma. Plují stále do kola. Žádné vzrůšo. Pak jdeme na tobogány! Černá díra, tobogán plný světýlek (trošku psycho), červený tobogán, který vás na konci zrychlý a tobogán s kruhama. Na něm děláme největší blbosti. Bereme si kruhy, dvojkruhy a trojkruh, snažíme se točit do kola.. Na konci jsem se několikrát bouchla do hlavy o kovové zábradlí. Super. A pak objevujeme SOLAQUA.

Už při vstupu vnímáme tajemno, do kterého nás táhne příjemná hudba a horká slaná voda. Za rohem na nás čeká překvapení. Obrovská místnost, všude kolem vodou nadnášení, relaxující lidé (trošku vypadají jako mrtvoly) a několik dětí pozorujících Mauglího, který se přímo naproti nám, houpe na lijánách. Tak tohle mě baví! J Lehám si a nechám se nadnášet, chvilku koukám na promítaný film, ale pak zavřu oči a relaxuji. Několikrát se srážím hlavou, rukou i nohou s lidmi, kteří relaxují vedle, jelikož filtrace dělá ve vodě proud, který mě stále posouvá. Všichni mají celé tělo položené na hladině. Já se fakt snažim , ale prostě to nejde, nohy mi padají dolu a tak si je opírám o kraj u zdi. Další v plánu je sauna. Ale ještě chvilku relaxujeme, komu by se taky chtělo teď někam jít. Vždyť máme ještě celý den.

S Ifčou a Sabinou jdeme do sauny. Můžeme jít buďto do smíšené, nebo do dámské. Zasmějeme se a zatím volíme dámskou saunu. Všude je tu moc příjemné prostředí. Sundaváme plavky a jdeme do první ze tří saun. Paráda. Dřevo krásně voní a místonst je moc zajímavě provedená. Dvě dřevěnné lavice roděluje prosklená „vitrína“, ve které plápolají svíčky. Přesýpací hodiny dosypaly a tak rychle pod sprchu a do ledového bazénku. Pak se zabalíme do ručníku a leháme si na lehátko. Všimly jsme si, že je zde vstup na střechu a tak po druhém saunění rychle skočíme do bazénku a pak rovnou nahoru.

Vzduch je sice chladný, ale sluníčko příjemně hřeje. Opalujeme se nahé na střeše velkého nákupního centra, uprostřed velkého švýcarského města. Všude kolem jsou prosklené kanceláře… No a co. Vůbec se nám odsud nechce a tak tu ležíme pěknou dobu, začíná nám ale být zima a tak jdeme zase do sauny. Pak ještě zamíříme do páry.

Párkrát sjedeme tobogán a vracíme se zase do velké relaxační místnosti. Přichází za námi Jirka s Jakubem. Ptáme se jestli už byli v sauně, že je to paráda. Říkají, že si koupili pouze vstup do aquaparku. Jelikož nechceme, aby o něco přišli, nenápadně si s nimi prohazujeme náramky, aby mohli do sany. Já půjčuji náramek Jirkovi a Ifča Jakubovi.

Mezi tím co si kluci užívají sauny, relaxujeme, blbneme na tobogánu, a tak nějak proplouváme aquaparkem. Ifča po břiše zdolává divokou řeku. Sraz máme zase v solaqua a tak se tam na domluvený čas vracíme. Tajná mise proběhla úspěšně (alespoň si to myslíme) a kluci nám zase náramky vyměnili. Kuba dal náramek mě a Jirka Ifče…

Aquapark Bernaqua - sauna
Aquapark Bernaqua – sauna

Kluci nám oznamují, že ve smíšené sauně bude asi za 20 minut speciální program, který máme v ceně. Nejprve nějaký peeling a pak medová sauna. Zní to lákavě a tak zamíříme znovu k saunám. Holky šli napřed, já šla ještě na tobogán. Díky čipu se dostávám znovu přes turniket a jdu po shcodech k saunám. Tentokrát jdu ale do leva, kde by za prosklenými dveřmi měly být smíšené sauny. Ne, je tam starý nahatý pán.  Rychle zavřu a vracím se zpět na chodbu. Chvilku se rozmýšlím, ale nakonec vstupuji. Vidím na věšáku plavky holek a tak se uklidňuji, že jsem opravdu správně. Zabalím se do ručníku, pověsím plavky na věšák a vcházím do sauny. Holky nikde. Zkusím vedlejší dveře. Tam už naštěstí jsou. Na jedné straně leží Klárka a nějaký naháč (arab) a na druhé Ifča a Ajka. Lehám si na lavici nad Ajkou.

Po asi 10ti minutách přecházíme do vedlejší sauny. Naháč s náma…

Za chvilku má začít peeling. Mě se tam nechce, Ifča taky nejde. Našly jsme relaxační místnost s žíněnkama. Chceme tu počkat na holky, než přijdou z peelingu a pak všichni půjdeme na medovou saunu. Za doprovodu příjemné hudby každá obsazujeme svou žíněnku a tak nějak napůl usínáme. Modlím se, aby nepřišel naháč. Už je čas jít a tak vycházíme po schodech k sauně, ve které má program probíhat. Potkáváme i Milana. Sedíme všichni v první řadě.

Paní má dlouhý proslov. Snažíme se dělat, že všemu co říká naprosto rozumíme. Asi nám to ale moc nejde a tak speciálně pro první řadu (pro nás) přeloží všechno co řekla do angličtiny. Nejprve zde musí udělat hodně teplo (jak nečekané, když jsme v sauně), pak rozvíří teplý vzduch a až tu bude takové teplo, že už to ani není možný, dá všem do ruky med, kterým se máme pomazat. Kdyby to někomu nebylo příjemné nebo by se mu dělalo špatně, může klidně odejít.

Ještě nezačala vířit vzduch a mě přijde, že je tam asi sto stupňů. Polévá horké uhlíky vodou a pak tou horkou párou ovívá všechny kolem. Ne vždy je dobré sedět v první řadě, rozhodně ne v tomhle případě. Podle mě mám popáleniny třetího stupně. Ne ještě to není tak hrozný, nebo jako je ale ještě nepřišel med, musim to vydržet. Paní vytahuje medvídka naplněného medem, jako v restauraci. Rozlévá všem med do dlaní. Prý máme ale ještě chvilku počkat. Pozoruji Ifču, jak nenápadně ochutnává med. Opravdu se bavím. Pak se začnou všichni potírat tak se taky potřu, krásně to voní ale začíná to hrozně lepit. Mám ulepenou i pusu a tak Ifče přikyvuji, že to není zas tak špatný. Vedro už je opravdu nesnesitelné. Všichni tu hrdinsky sedí a překonávají vedro. Nejprve jsem si řekla, že neodejdu první, ale lepší když odejdu teď, než tady umřít vedrem. A tak hrdinsky jako první opouštím saunu. Hned vedle u dveří je lehátko a tak se na něm uvelebím, než přijdou holky. Najednou začíná odcházet spoustu lidí, jen nikdo nechtěl jít první. Poserové. K lehátku už jsem skoro přilepená ale sluníčko příjemné hřeje a mě se ještě nechce do ledové sprchy.

Pak vyjdou i ostatní, rychle se ze sebe snažíme osprchovat lepkavý med, ale moc to nejde a tak přecházíme naposledy do jedné z dolních saun. Zase mě zahlédl Arab a vlezl do stejné sauny jako my. Holky si toho také všímají a tak jdeme pryč, do ledového bazénku a rychle se sprchujeme. Naháč za námi. Sába ho odhání a chrání mě ručníkem, rychle se osprchuji a oblékám plavky.

Chvilku odpočíváme na lehátku a pak opouštíme sauny.  Ještě chvilku si užíváme solaqua, sjedeme tobogán a chceme jít domů. Jenže.. Je tu problém. Kluci nám čipy vrátili jinak, než jsme je půjčili. Chci jít do skříňky ale píše mi to, že je čip zablokovaný. Ifča šla napřed, jelikož si chtěla ještě nakoupit domů a něco si vyřídit. A tak jdeme se Sábou za milou fitnesskou a snažíme se jí nějak vysvětlit, že potřebujeme odemknout mojí skříňku. Po několika mnoho minutách a marných pokusech skříňku odemknout mým čipem, zavolá nějakou paní. Ptá se mě, co tam mám, aby se ujistila, že až skříňku otevřou jsou to moje věci. Detailně jí popíšu věci které tam mám. Naštěstí tam mám i peněženku s občankou, takže hend jak mi skříňku otevře, prokazuji svou totožnost. Poděkuji a oddychuji si, že jsem se dostala ke svým věcem. Stejně to za těch 10 Euro stálo!

Aquapark Bernaqua

Moderní a architektonicky zdařilý aquapark Bernaqua,  je  největším vodní parkem  v regionu Bern.  Vodní plocha je 3000 m2, skládá se  z  různých vnitřních a venkovních bazénů, které zvou ke koupání a relaxaci. Tři obří skluzavky, včetně  divoké vody v kaňonu patří k největším ve Švýcarsku.  V areálu najdete wellnes a sauny. Park má svůj vlastní dětský koutek a krásné bistro.

 adresa : 98 Riedbachstrasse 3027 Bern Brunnen, Telefon 031 556 95 95 , http://www.bernaqua.ch/

Aquapark Bernaqua
Aquapark Bernaqua

 

Kupujeme si kafe a sedáme si na sedačky v obchodním domě. Rozbalujeme tam šunky a sýry, cherry rajčátka a k tomu krájíme chleba.. V obchodním domě to musí působit poněkud neslušně, ale my jsme zvyklí z hor. Už je docela pozdě a my potřebujeme nakoupit jídlo. Milan ještě pořizuje spoustu vína a pak naše auto rychle pospíchá do Spiezu do levnějšího obchodu. Bereme hromady jídla, hlavně věci ve slevě.. Nákup stojí opravdu hodně. Milan chce platit kartou ale prý to nejde. A tak veškerou svou hotovostí, kterou má,  musí zaplatit nákup.

párty v Adelbodenu
párty v Adelbodenu

Vracíme se do Adelbodenu, druhá posádka mezitím připravuje gril.

Vynosíme všechen nákup, vezmeme si na sebe teplé oblečení a dáme se do „práce“. Připravujeme žranici. Zapečené brambory, naložené maso, zeleninu,.. Všechno nanosíme ke grilu. Milan nalévá víno a začíná být veselo. Až na několik rozbitých skleniček se grilovačka vydařila, ale nechceme už venku dělat rámus a tak vše uklízíme a jdeme dělat rámus dovnitř.

Spát jdeme okolo 4 hodiny ranní.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *