• Menu
  • Menu

Strahovský rybník – Chýně

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Strahovský rybník – Chýně

Pod vsí Chýně protéká Litovický potok, na kterém jsou dva malé rybníky, Bašta a pod ním Strahovský rybník.

Rybník o rozloze asi 5 ha dnes patří společnosti o.p.s. Strahovský rybník Chýně. Rybník slouží k rekreačním a sportovním aktivitám a rybolovu. Rybník byl obnoven v roce 1999.

Strahovský rybník Chýně

Strahovský Rybník součástí hradního užitkového vodovodu

Užitkový hradní vodovod vznikl pro potřeby Královské zahrady a Bažantnice za Rudolfa II.  Přiváděl vodu ze zásobníku (Markétský, později Hradní dnes Libocký rybník z roku 1585). Tento rybník byl a je zásobován vodou z Litoveckého potoka, tj. ze soustavy rybníků mezi Hostivicí a Litovicemi – již v r. 1410 je zmiňováno šest rybníků kolem tvrze v Chýni / rybník Sádka, Mlýnský rybník, Bašta, Starý Chýňský rybník, dnes Strahovský). Majitelé rybníků byli vázáni poskytnout vodu „ v každé době , kdy to bude žádoucí“ .

Strahovský rybník Chýně

Chýně leží na západ od centra Prahy, poblíž městské části Zličín mezi Hostivicemi a Rudnou.Území obce bylo osídleno od pravěku. Bylo zde nalezeno devět pravěkých pecí na železo na dvou místech v centru staré obce. Pece jsou z laténského období, památka na Kelty. Je to významné naleziště.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.