• Menu
  • Menu

strava v Thajsku 39.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Thajsko » strava v Thajsku 39.

Chuť ostrého Chilli

Nemám problém se zkoušením nových chutí, ale nebudu vám nic nalhávat. Nevylíhlá ptáčata, kobylky a červi jsou i na mě trochu moc. Naštěstí si v Thajsku pochutnáte i na jiných dobrotách, u kterých nemusíte překračovat zavedené evropské představy o tom, co je a co není jedlé.

Protože má každý z nás jiné chutě, berte veškeré další hodnocení pouze jako hodnocení mé vlastní a tedy i velmi subjektivní. Já jsem si thajskou kuchyni zamilovala a to i přesto, že jsem do země přijela „nepolíbená“ chutí ostrého chilli! Na český chleba (pečivo obecně), máslo, ale i mléčné výrobky jsem za měsíc cestování ani nepomyslela.

Thajské polévky
Thajské polévky

SOM TAM

Při své návštěvě Thajska byste měli zkoušet a ochutnávat co to jen jde. My jsme svou cestu začali na jižních ostrovech- nejlepší místo k ochutnání výborných ryb, které zde seženete v porovnání s Českem za úplný pakatel. Pokud je vám stejně jako mně na velkou večeři nebo oběd v Thajsku příliš teplo, doporučuji si dát „pouze“ polévku případně legendární salát ze zelené papáji. Výborné koření, vývar se spoustou různých nudlí, zelenina, a pokud budete chtít i maso. Polévka, která vás zasytí na mnoho hodin. Úplně jiná chuť vás překvapí při ochutnání trošku pálivého, kyselo-sladkého, oříšky posypaného salátu ze zelené papáji, který nejde jinak než si zamilovat a chtít pořád znovu a znovu! (Doporučuji s porcí lepkavé jasmínové rýže.) V severní části Thajska do salátu přidávají ještě malé rybičky, které úplně změní chuť jídla.

phat thai
phat thai

Phat thai

Mezi větší jídla patří omáčky s různými druhy kari. Ať už červené nebo zelené, kary je vždycky výbornou a zdravou volbou. Ne všechna thajská jídla bychom ale mohli označit za zdravá. I v thajské kuchyni se hodně smaží. Takový phat thai (psáno i jako pad thai) – mírně pálivé smažené nudle se zeleninou, tofu případně s masem nebo třeba smažená rýže se zeleninou jsou kalorické bomby, které zasytí na mnoho hodin dopředu.

Sladkosti a čerstvé šťávy

Mezi další dobroty, které byste měli vyzkoušet, patří smažené banány a sladké brambory (batáty) v těstíčku. I ty vás stoprocentně zasytí na pár hodin. Samotnou kapitolou jsou čerstvě vymačkané ovocné šťávy, které jsou nabízeny po celé jihovýchodní Asii. I tady se vyplatí experimentovat a zkusit chutě, které v Čechách k dostání ještě pořád nejsou, případně jejich kvalita neodpovídá čerstvě utrženým plodům v Thajsku.

thajské polívky
thajské polívky

Jídlo na ulici

Pokud se na svých cestách snažíte ušetřit, doporučuji využívat jídlo z pojízdných vozíčků z ulice. V evropských hygienických standardech by sice tento typ restaurací neuspěl, zato chutě, které se přímo před vašimi zraky vytvoří během rychlého smažení na hluboké pánvi s olejem, jsou často nezapomenutelné. Jídlo z ulice je většinou výrazně levnější než v restauracích. Co se týká pravidla že „čím vyšší cena, tím lepší jídlo“, na to můžete v Thajsku zapomenout. Ale i zde platí, že čím dál od turistického centra, tím jsou v restauracích levnější ceny.

            V rámci celého Thajska pak platí, že čím víc na sever pojedete, tím narazíte na levnější ceny. Nejdražšími destinacemi jsou samozřejmě turistická centra typu Pattaya, Ko Samui, Krabi, Pukhet. I na okolních, ne tolik turistických ostrovech, ale čekejte ceny klidně dvakrát dražší, než jaké jsou na severu okolo Chiang Mai.

konec cestopisu

na začátek cestopisu

cestopis předcházející den

Klára Skuhravá
Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *