• Menu
  • Menu

Vánoce a Silvestr v Krkonoších se psem

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Vánoce a Silvestr v Krkonoších se psem

Klínovka

V Krkonoších jsme už týden, pří příjezdu do Strážného /Strážné Lom/ napadlo tolik sněhu, že jsme musely použít sněhové řetězy a cestou z parkoviště do chalupy jsme se s věcmi bořily po pás do sněhu.

když napadne sníh

Z okna pak bylo vše jak v pohádce a my se těšily na  bílé Vánoce.  Štědrý den a následující dny byly ovšem ve znamení deště a z chalupy se nedalo vylézt. Déšť a tání bylo tak intenzivní, že místo výletu jsme lezly na komín a snažily se zamezit prosakování vody ze spár na komínu a protékání vody do horního pokoje. Se psem jsme  na vycházku šly za každého počasí.

Výlet na bufítek

Po třech dnech se objevilo slunce a my vyrazily  na výlet na bufítek /Na rozcestí/. Po skvělé couračce –  polévce, i tradiční „borůvce“ jsme pak dolů do Strážného frčely na saních. Doctorovi se to moc líbilo, chvílemi nás teda  „štípal“ do lýtek  nebo do rukou až mně z té lásky rozerval péřovku. Skvělej výlet!

cesta na bufítek

Silvestrovský výšlap na Klínovku

Další dny až do Silvestra opět pršelo a tálo, na louce i v okolí stále trochu sněhu drželo a tak se dalo chodit na malé procházky se psem. Klíňák byl velmi divoký a plný hučící vody.

Strážné lom

 

Do Silvestra to uteklo rychle a my se rozhodly po snídani vyrazit na výlet. Cílem bude Klínovka. Cestou jsme nabraly další zbloudilé duše, Martina a Gabču a vyrazili. Počasí vypadalo slibně, bylo zataženo, ale nepršelo. Lidí moc v horách nebylo, potkávali jsme chodce, psy, běžkaře i skialpinisty. Pro všechny, co se vydali do kopců, bylo nejisté počasí i stopa. My se chvílemi bořili do tajícího sněhu, chvílemi šli po tvrdém podkladu. Až když jsme vylezli na pláně  ukázalo se i slunce, pak mlha. Nebe začalo čarovat a chvílemi byly fantastické výhledy na Krkonoše.

vyrážíme na Klínovku

Na Klínovku jsme dorazili kolem 14 hodiny. Uvnitř je dost plno, ale místečko jsme našli. Útulná chalupa, daly jsme si gulášovku, koprovku  i vývar, tataráka /maso ze zdejšího chovu/ s topinkami, a jitrnici se zelím, pivko i malého panáčka….vždyť je Silvestr.

Bouda Klínovka

Neplánovaně dorazili na Klínovku i další známí a přátelé a tak jsme v dobré náladě ještě chvíli poseděli. Venku se začalo stmívat a mlha nám kazila krásné výhledy. Musíme vyrazit, ještě máme před sebou sestup do Strážného. První cestu, která měla vést dolů podél Klíňáku, jsme v mlze přehlídli a tak si trasu o mnoho protáhli a celé  to obešli.

výledy Klínovka

 

Nachodili jsme celkem asi 13 km. Dolů na chalupu jsme dorazili kolem 19 hodiny, zatopily v kamnech, daly si chlebíčky od tety Dáši, horký čaj, horkou vanu a v půlnoci jsme byly v posteli. Strach z velkých petard a ohňostroje byl velký. Nakonec těch 30 minut po půlnoci byl celkem klidný, petardy bylo slyšet za kopcem a Doctor to zvládl bez psychické úhony.

cesta na Klínovku

Rozloučení se starým rokem byl moc fajn!

Klínové boudy  –  Bouda Klínovka

Původní a nejvýše položenou chatou byla Klínová bouda, která vyhořela v roce 1970. Na jejím místě je dnes studánka a přístřešek pro turisty. Sousední bouda Tesla prošla rozsáhlou rekonstrukcí a od roku 2010 slouží turistům – Bouda Klínovka. Nejvýše položená farma v České republice. Hospodaří na loukách v nadmořské výšce do 1350 m.

Bouda Klínovka

Bouda Klínovka je položená ve výšce 1227 m nad mořem, kde může krásně shlížet dolů, do údolí Klínového potoka. Od roku 2017 je Bouda Klínovka součástí Horského Ranče Klínové Boudy, který zde hospodaří na přilehlých horských loukách. Bouda je položena na jižní, celodenně prosluněné stráni. Svou polohou je ideálním východiskem jak pro zimní a letní horské túry, tak i pro odpočinek s dětmi. Nabízí celkem 7 pokojů a 2 noclehárny na půdě. Z toho 3 pokoje se sociálním zařízením a zbylé 4 pokoje mají společné sociální zařízení na patře. Nekuřácká restaurace má kapacitu 45 míst u stolu a prostornou terasu až pro 45 osob. V zimě  je možné se domluvit si  přepravu osob a zavazadel ze Strážného – Lom nebo ze Špindlerova Mlýna, přesněji řečeno od horní stanice lanovky Svatý Petr. Bouda Klínovka má 4 podlaží a celý objekt je nově zrekonstruovaný.

Farma Klínovy boudy

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *