• Menu
  • Menu

BIRKA – Vikingové na ostrově Borko – UNESCO

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Švédsko » BIRKA – Vikingové na ostrově Borko – UNESCO

Dvě hodiny lodí od hlavního města Švédska Stockholmu, na ostrově Borko, najdete největší vikingské pohřebiště ve Skandinávii . V roce 1993 byla Birka a sousední Hovgarden zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Birka – vikingové ve Švédsku

Birka  – osada  Vikingů,  která vznikla kolem roku 760.   Její sláva trvala téměř do konce 10. století. Její polohu najdete na severozápadním cípu ostrova Borko na jezeře Malaren,  západně od Stockholmu. V dobách svého největšího rozkvětu sloužila jako výchozí bod nejenom pro obchodní cesty, ale především pro  loupežné výpravy. Cílem bylo získat zlato a stříbro. Vikingové, odcházející na moře, chtěli být zámožní a tyto cenné kořisti jim měli vylepšit jejich postavení a slávu. Věděli díky kontaktům, jak lehce napadnout  a vyplenit nechráněné kláštery. Byli tak obratní, že kořist shromáždili  v takové rychlosti, že nebyl čas na odpor. Výpady vikingů byly nekonečné, jejich řádění se valilo zemí a nikdo jim nedokázal odporovat. Proti nepříteli bojovali společněaž do konečného vítězství. Na svých lodích vozili i koně, aby byli na pevnině rychlejší a pohyblivější.

Vikingové  – válečníci a mořeplavci ze Skandinávie, kteří v 8.-11. století se vydávali na svých dračích lodích na loupežné výpravy.

Lodě: veslice oblého tvaru s velkou plachtou , v době vikingů velmi důležité , mohly křižovat proti větru a uměly z boje vždy rychle odplout. Vikingové byli bravurní mořeplavci, používali sluneční kompas, jeho fungování bylo založeno na rysce řídící se slunečním stínem, který vytvářela středová osa. Tento kompas byl velmi přesný.

Vybavení vikingů : vikingský meč ve tvaru kontinentálním, štít nebo pro vikingy typická sekera.

Vikingové 200 let objevovali a plenili nová území, obchodovali , osidlovali pobřeží i ostrovy. Byli  nejenom obratní obchodníci, ale i šikovní řemeslníci. Živili se zemědělstvím, rybolovem a chovem dobytka. Domy stavěli ze dřeva a rašeliny.

V Birce během vykopávek bylo nalezeno mnoho předmětů , šperků i skleněné perly – kterým se pro jejich žlutou barvu říká vosí. Na ostrově najdete i muzeum.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *