• Menu
  • Menu

Vasa – válečná loď ze 17. století – cestování s dětmi

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Švédsko » Vasa – válečná loď ze 17. století – cestování s dětmi

Vasa – jediná dochovaná válečná loď ze 17. století  a světově známá atrakce pro turisty, kterou  najdete v hlavním městě Švédska,  Stockholmu,  na ostrově Djurgarden.  Celá dochovaná a zrestaurovaná loď je unikátní a umělecké dílo s vyřezávanými sochami a ornamenty.

Vasa – válečná loď 17. stol. Stockholm

Loď postavil holandský stavitel Henrik Hybertson a své jméno má po vládnoucí dynastii Vasa. Její rozměry jsou úctyhodné , váha  1200 tun a délka od přídě k zádi je  69 m.

Silou osudu,  se  jedna z nejmohutnějších lodí, které byly postaveny, ocitla při svém vyplutí  dne 10.srpna 1628 v takovém větru, že byla povalena na bok a otvory do ní natekla voda, a i když se ještě jednou narovnala , svojí vahou brzy klesla ke dnu i se svojí 40. člennou posádkou. Loď mela namířeno do Polska.

Znovuobjevitel  lodi Vasa , Andres Franzén,  se velmi zasloužil o to, aby po 333 letech byla dne 24.4.1961 slavnostně vytažena na hladinu . Zdařilo se vytáhnout i velké množství  dřevěných soch (700ks) a  mnoho dalších dřevěných  předmětů  a dalšího vybavení  lodi, včetně šesti srolovaných a nezničených plachet, které jsou nejstaršími dochovanými plachtami na světě.

K muzeu Vasa  se dostanete autobusovou dopravou a pěšky  (č.69,ze stanice Centralstation nebo č.44 ze stanice Karlaplan) , trajektem z přístavu Slussen /Gamla Stan a v létě z přístavu Nyproplan). Pokud cestujete osobním vozem , parkování je omezeno a je lepší nechtat vozidlo před mostem. Muzeum se nachází napravo po přejití  Djurgardsbronského  mostu.

Prohlídka se koná několikrát za den, je možno i v anglickém jazyce

V Muzeu je promítán  každou hodinu film  s anglickými titulky. Film je možno shlédnout celkem v 16. jazycích ( je potřeba, ale dopředu objednat) a uvidíte v něm  osudy a historii válečné lodi Vasa od jejího postavení až po současnost.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *