• Menu
  • Menu

Sychrov, ZOO Liberec

Čekal nás jeden z posledních krásných podzimních víkendů. Navíc jsme se dohodly, že s holkama (obě 8 let) vezmeme pod svá křídla ještě sestřenčinu 2,5 letou holčičku. I proto jsme naplánovaly výlet na zámek Sychrov a do ZOO Liberec.

Sychrov
Sychrov

Na Sychrově jsme ještě nikdy nebyly, protože je to z Trutnova přeci jen 1,5 hodiny jízdy, ale tentokrát jsme chtěly absolvovat netradiční prohlídku tohoto hezkého zámku s pohádkovým příběhem na téma Zlatovláska. Telefonicky jsme si dopředu objednaly prohlídku na 11.00 hod., takže od nás stačilo vyrazit v devět. Před samotným začátkem jsme se stihly v krátkosti podívat i do rozlehlého parku, který je vytvořen v anglickém duchu. Park je koncipován na třech osách, čemuž se v odborné řeči říká „husí nožka“. Centrální osa je zakončena stavbou oranžérie, druhá osa prochází zříceninou Arthurova hradu a třetí osa je lemována alejí vzrostlých dubů.

Samotný státní zámek je příkladem novogotického šlechtického sídla druhé poloviny 19. století.  Původně zde stávala gotická tvrz, která však byla zničena v průběhu třicetileté války. Později zde byl postaven barokní zámek, který byl rozšířen ve stylu pozdního klasicimu. Poslední úpravu pak provedl kníže Kamil Rohan, který měl velký vliv i na dnešní podobu parku.

My jsme se však při prohlídce zámku o jeho historii vůbec nic nedozvěděly, protože vše bylo zaměřeno výhradně na malé návštěvníky. Komnatami nás provázel známý příběh o princezně Zlatovlásce – vždy v každém pokoji se odehrávala některá scéna této pohádky. Všechny děti byly nadšené bez ohledu na věk, my dospělí jsme si alespoň prohlédli krásný interiér zámku.

ZOO Liberec
ZOO Liberec

Velkým lákadlem našeho sobotního výletu se samozřejmě stala i Zoologická zahrada v Liberci, kam jsme od zámku dojely cca za 40 minut. Jde o nejstarší ZOO v České republice – letos oslavila už své 95 narozeniny. Ačkoli již bylo po hlavní sezóně, krásné počasí vylákalo ven spoustu lidí, ale v zahradě se to naštěstí hezky rozprostřelo, takže jsme se nikde u výběhů mačkat nemusely. Nám se ze všech zvířat nejvíc líbil bílý tygr, lev a tučňáci.

 

 

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *