• Menu
  • Menu

SÝRIE

 

Syrská arabská republika leží na Blízkém Východě v jihozápadní Asii. Patří do území Mezopotámie a Levanty. Hlavním městem Sýrie je Damašek . Sýrie se dělí na 14 provincií . Sousedními zeměmi jsou po  Turecku,  Irák,  Jordánsko ,  Izrael a Libanon. Na západě je Sýrie omývána Středozemním mořem. Syrskou republiko protéká Eufrat a Tigris, nejvyšší horou je Har Hermon 2 814m a nejnižším místem  je Galilejské jezero /212 m pod úrovní oceánu.

Sýrie je z velké části tvořena pouštní plošinou. Na jihu se nachází Golanské výšiny okupované Izraelem. úrodnější částí Sýrie je středozemní pobřeží. Sýrie ležící mezi Mezopotámií a Středozemním mořem  byla ve své historii mnohokrát okupována. 2000 let před n.l. zde vládla Akkadanská říše, poté zde vládli Egypťané, Asyřané, Babylóňané a Chetité a Peršané. Poslední zmiňovaní Peršané byli ze země vyhnáni Alexandrem Velikým.Po jeho smrti se stává Sýrie součástí Římského impéria. V 11. století dobyli Sýrii Turci a ve 12.století zde probíhali boje křižáckých výprav s muslimy. Ze země vyhnal křižáky  kurdský vojevůdce Saláhuddin. Jeho rod vládnul Sýrii do roku 1516 , kdy nastupuje až do konce první světové války  vláda Osmanské říše. Další etapou byla nadvláda Francie a v roce 1946 vyhlásila Sýrie nezávislost.

V Sýrii vládne strana Baas a včele je prezident. Média a tisk podléhají tvrdé cenzuře. Sýrii  je v současné době dějištěm protestů a bojů  za změny ve vládě.

V Sýrii je oficiálním platidlem syrská lybra (SYP).

Čeští občané, kteří cestují do Sýrie se musí na hraničních přechodech prokázat platným pasem /nesmí mít v něm Izraelské razítko/ a vízem, které je možno získat do 3 dnů na Velvyslanectví v Praze.

V Sýrii momentálně probíhá Občanská válka. Jsou zde zabíjeni nevinní lidé a rozbitá země čeká na konec šíleného krveprolití a tolik očekávaný MÍR.

 

evelina anileve

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *