• Menu
  • Menu

Sýrie Damašek

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Sýrie » Sýrie Damašek

Damašek, nejstarší a nejdéle obydlené hlavní město na světě

Damašek – toto nádherné orientální město, s necelými 1,5 mil. obyvateli,  je  oázou  uprostřed pouště, obklopené horami a řekou Barada. Vcházíte do poklidného  města s velkou historií, s mešitami, zahalenými ženami, oblíbenými tržnicemi s typickými čajovnami a vodními dýmkami. Vnímáte kontrasty starého města se starými  zvyky i  živými  oslíky  oproti  modernímu životu. kde obdivujete  luxusní  a designové   hotely a obytné čtvrti s moderním  damašským metrem. Starý Damašek je obklopen hradbami, původní   pocházejí ze 13. století a byly postaveny Římany. Hradby byly několikrát přestaveny, zbořeny a znovu postaveny.  Do nitra  starého města lze projít několika branami. Centrem  Damašku je Náměstí mučedníků (Sáha Al Mardžá). Nachází se zde mnoho obchůdků, jídelen i lacinějších hotelů).

Mnoho staveb staré architektury najdete na seznamu památek UNESCO.

Damašek
Damašek – Umajjovská mešita

My  jsme navštívili Národní Muzeum, Umajjovskou mešitu, která je spolu se Skalním městě v Jeruzalémě, řazena mezi jeden z největších monumentů rané islámské historie. Mešita je vystavěna na místě dřívějšího chrámu boha Jupitera a po něm byl vystavěn byzantský kostel svatého Jana Křtitele. Tento světec je v mešitě i pohřben. Zajímavostí určitě je, že se v mešitě scházejí k modlitbám křesťané i muslimové.

V Damašku jsme z památek  dále navštívili kostel  Ananiasa, okna sv. Pavla na vrcholku Quassion. Odtud je možno přehlédnou krásné panorama Damašku.

Určitě velmi zajímavým byla návštěva syrského tržiště s kořením a dalšími pochutinami.

Návštěvu Damašku jsme zakončily prohlídkou večerního města spojenou s typicky syrským kulturním večerem.

Damašek
Damašek

 

 

Syrská arabská republika leží na Blízkém Východu v jihozápadní Asii. Patří do území Mezopotámie i Levanty. Hlavním městem Sýrie je Damašek . Sýrie se dělí na 14 provincií . Sousedními zeměmi jsou po  Turecku,  Irák,  Jordánsko ,  Izrael a Libanon. Na západě je Sýrie omývána Středozemním mořem. Syrskou republiko protéká Eufrat a Tigris, nejvyšší horou je Har Hermon 2 814 m a nejnižším místem Galilejské jezero /212 m pod úrovní oceán

Náboženství v této zemi je rozděleno: SUMITŠTÍ Muslimové 74%, alavitští Muslimové 12%. Křesťané 10%, drúzští Muslimové 3% a malý počet Židů a jiných muslimských sekt.

V Sýrii je oficiálním platidlem syrská lybra (SYP).

Čeští občané, kteří cestují do Sýrie se musí na hraničních přechodech prokázat platným pasem /nesmí mít v něm Izraelské razítko/ a vízem, které je možno získat do 3 dnů na Velvyslanectví v Praze.

evelina anileve

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *