• Menu
  • Menu

ALEPPO – srdce tří kontinentů : Evropy, Asie a Afriky

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Sýrie » ALEPPO – srdce tří kontinentů : Evropy, Asie a Afriky

Jedno z nejstarších měst Blízkého východu leží 50 km na jih od tureckých hranic v severozápadní Sýrii. Citadela je  dominantou města  s největším opevněním v Sýrii. Je příkladem monumentální islámské vojenské pevnosti . Během bojů s křižáky sloužila Citadela  slavnému islámskému vojevůdci Saladínovi jako základna. Od Citadely je překrásný výhled na celé město pod námi. Citadela je hojně navštěvovaná turisty a nejvíce zde potkáváme Araby.

Od roku 2000 je Citadela zapsána v kulturním dědictví UNESCO.

V Aleppu je hříchem  nenavštívit   tržiště /súky/, velmi  autentickou ukázku orientálního  bazaru.

O místu  , kde nyní Citadela stojí, se vypráví, že se zde zastavil Abrahám při své cestě do Svaté země. Podojil zde na kopci krávy a mléko daroval. Stáří Aleppa se datuje kolem 2000 př.n.l,  jak je možno přečíst  z klínopisných tabulek a je zřejmé, že už v tomto období patřilo Aleppo mezi významné kultovní  a sídelní místo. Arabsky  se Aleppo řekne Halab  , odvozené od slova halíb (mléko).

Aleppo – Citadela

O  stavbu Citadely  se především zasloužil al- Malik al Zahir Ghází ve 12- 13 století. V dobách obléhání hradu a bojů, bylo dost těžké hrad dobít. Jeho příkré a hladké stěny,  při napadaní ještě polité olejem, byly velmi těžké překonat. I tak se to několikrát dobyvatelům povedlo, v roce 1260 /mongolové/ a roku 1400 /pod velením Timura/.

Aleppo se  svojí osmanskou architekturou bylo a je důležitou křižovatkou Blízkého východu , je známé svým hedvábím , indigem, kořením , kávou ..

Aleppo

Orient express sem dovezl nejenom Agathu Christie ,ale mnoho dalších ať už významných nebo jenom Blízký východ obdivujících návštěvníků.

evelina anileve
evelina anileve

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *