• Menu
  • Menu

ALEPPO – srdce tří kontinentů : Evropy, Asie a Afriky

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Sýrie » ALEPPO – srdce tří kontinentů : Evropy, Asie a Afriky

Jedno z nejstarších měst Blízkého východu leží 50 km na jih od tureckých hranic v severozápadní Sýrii. Citadela je  dominantou města  s největším opevněním v Sýrii. Je příkladem monumentální islámské vojenské pevnosti . Během bojů s křižáky sloužila Citadela  slavnému islámskému vojevůdci Saladínovi jako základna. Od Citadely je překrásný výhled na celé město pod námi. Citadela je hojně navštěvovaná turisty a nejvíce zde potkáváme Araby.

Od roku 2000 je Citadela zapsána v kulturním dědictví UNESCO.

V Aleppu je hříchem  nenavštívit   tržiště /súky/, velmi  autentickou ukázku orientálního  bazaru.

O místu  , kde nyní Citadela stojí, se vypráví, že se zde zastavil Abrahám při své cestě do Svaté země. Podojil zde na kopci krávy a mléko daroval. Stáří Aleppa se datuje kolem 2000 př.n.l,  jak je možno přečíst  z klínopisných tabulek a je zřejmé, že už v tomto období patřilo Aleppo mezi významné kultovní  a sídelní místo. Arabsky  se Aleppo řekne Halab  , odvozené od slova halíb (mléko).

Aleppo – Citadela

O  stavbu Citadely  se především zasloužil al- Malik al Zahir Ghází ve 12- 13 století. V dobách obléhání hradu a bojů, bylo dost těžké hrad dobít. Jeho příkré a hladké stěny,  při napadaní ještě polité olejem, byly velmi těžké překonat. I tak se to několikrát dobyvatelům povedlo, v roce 1260 /mongolové/ a roku 1400 /pod velením Timura/.

Aleppo se  svojí osmanskou architekturou bylo a je důležitou křižovatkou Blízkého východu , je známé svým hedvábím , indigem, kořením , kávou ..

Aleppo

Orient express sem dovezl nejenom Agathu Christie ,ale mnoho dalších ať už významných nebo jenom Blízký východ obdivujících návštěvníků.

evelina anileve

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *