• Menu
  • Menu

Tallin , staré město – architektonický skvost Estonska

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Estonsko » Tallin , staré město – architektonický skvost Estonska

Středověké město Tallin – známé také jako staré město, je nejstarší část Tallinu. Je oceňováno hlavně pro svůj středověký vzhled a strukturu, která už z většiny severoevropských měst vymizela. Jsou zde zachované sítě uliček z 11.-15. století a velké množství různých budov navržených v 14-15 století. Tallin je jedno z nejlépe zachovaných středověkých měst v Evropě, což jej také činí jedním z největších architektonických památek v Estonsku. Jako o městu můžeme uvažovat od postavení Toompeavského hradu na Toompeavském kopci. Poté bylo vybudováno více budov v blízkosti hradu. Ve 13. století Reval (bývalý název Tallinu) se stal součástí Hanzy (svazek obchodních měst). Ve 14. století pak byla vybudována 2,35km městská zeď dlouhá s 47věžemi.

Tallin

Také výška mořské hladiny byla o 3m vyšší než je nyní, takže voda byla velmi blízko městské zdi. Teď je moře vzdáleno od zdi a starého města půl kilometru a je odděleno od moderní části města s parky.

Díky mohutné obranné struktuře a vzhledem k tomu, že většina budov byla z kamene, nikdy nebyl  Tllin dobyt použitím síly a ani zde nebyly žádné větší požáry. Celé město bylo přejmenováno na Tallin až v roce 1918. Největší ztráty, které pak město utrpělo bylo během druě světové války, kdy bylo 10% budov zničeno bombardování ruskými vzdušnými silami.

 Kostel svatého Olafa (Oleviste kirik)

Kostel byl pravděpodobně postaven již ve 12. století. Na začátku 16. století pak budova dosáhla výšky 159 m. Motivace pro postavení tak vysoké věže, byla její využití jako rozcestník pro lodě, které při příjezdu mohly zahlédnout město už z dálky. V letech 1549 až 1625 byl kostel nejvyšší stavbou světa, dokud nebyl kostel zasažen bleskem a vyhořel. Věž svatého Olafa byla zasažena celkem osmkrát a během jeho existence vyhořel celkem třikrát. Vždycky byl znovu přestavěn a jeho nynější výžka činí 123,7m, která ho činí  stále jedním  z nejvyšších kostelů na světě.

Kiek in de Kök a tajemství podzemních chodeb

Největší obranné věže nad Baltským mořem, byly postaveny v 15. století a mají spoustu tajných chodeb vedoucí do různých částí starého města. Chodby vypadají jako jeskyně. Byly vybudované, aby v době války bylo snadné se rychle přemístit z jednoho místa na druhé. Chodby nebyly nikdy plně využity, neboť zde nikdy nebyla žádná velká válka. Věž Kiek in de Kök byla v rove 2010 zrekonstruovaná a otevřena znovu jako muzeum.

Náměstí a staroměstská radnice

Náměstí je srdcem starého města. Bylo využíváno pro obchodování ještě dříve než byla postavena radnice. Ve starověku bylo využíváno pro oslavy, karnevaly a svatební obřady. OD roku 1441 pak každé Vánoce, je vánoční strom umístěn na náměstí, který je nejstarším vánočním stromem v Evropě.

První zmínka o radnici se datuje od roku 1322. Současný vzhled pak radnice dostala samém počátku 15. století poté, co byla budova přestavěna. Věž byla zničena během bombardování  a přebudována v roce 1950. Nejdříve byla vybudována pro setkání vládnoucích starostů .

Když se podíváte pořádně, tak na horní části věže uvidíte korouhvičku svatého Thomase, symbol Tallinu, který zde stojí v pozoru už od roku 1530.

V dnešní době, je radnice jedinou neporušenou gotickou radnicí v severní Evropě. Používá se zejména pro pořádání koncertů, pro zábavu nebo místo setkání králů či prezidentů. Červnu a srpnu je však otevřen veřejnosti jako muzeum a turisté mohou vyšplhat na 64 metrů vysokou věž, čímž získají nádherný výhled na staré město.

Viru Gate – brána 

Je to dvojice malebných věží na začátku Viru ulice, která je jedním z hlavních vstupů pro pěší do starého města. Každý kdo prochází mezi nimi nemůže být viněn za domnění že odletěl z 21. století a přistál uprostřed 18. století. Věže jsou jenom malá část toho, jaký složitý komplex brány zde byla ve 14. století. Součástí byla také hranolová věž, která stála dále v ulici lde můžete vidět městskou zeď. Většina brány byla zbořena na konci 19. století aby zde bylo místo pro dopravu, ale od této doby se věže staly symbolem města.

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *