• Menu
  • Menu

Teatre – Museum Dalí

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Španělsko » Teatre – Museum Dalí

Ve světě fantazie – muzeum Dalí

Na muzeum Dalího ve Figueres jsme se moc těšily . Už jenom  pohled na budovu, divadelního muzea Salvadora Dalího, byl z říše fantazie. Na střeše  načervenalé budovy  vidíme obří vejce, na zdích stovky sošek , které připomínají filmového Oscara.  Na rohu  budovy muzea je historická věž Galatea , zde umělec poslední roky svého života bydlel. Máme štěstí, že chybí ještě 2 týdny do prázdnin a tak se bez problémů dostáváme dovnitř, bez  dlouhé fronty návštěvníků.

Teatre- Museum Dalí

Dalí

Dalí byl génius  s bláznivými nápady a návštěva jeho muzea nás na několik báječných hodin dostala do světa fantazie a krásy. Byly jsem tak zaujaté, že jsme nepostřehly, že se muzeum zavírá a my už nestihneme Dalího šperky. Nevadí ! Byl to zážitek !

Teatre –Museum Dalí 

 Dalího muzeum je  největším  surrealistickým objektem na světě. Muzeum  stojí na místě  bývalého městského divadla z 19. století.  Budova byla  zničena na konci španělské občanské války. Na  troskách původní budovy se rozhodl  Dalí  vytvořit své muzeum.

V muzeu najdete jedinečnou sbírku tohoto umělce. Celá kolekce se skládá z 1 000 objektů, zařazených do všech období života Dalího a 4 000 uměleckých děl , které odrážejí rozmanitost materiálů a technik: obrazy, kresby, sochy , rytiny, šperky, hologramy, fotografie a další.  Expozice je rozložena do 22 místností.

Teatre- Museum Dalí

 

Vyjmenovat vše , co je v muzeu není možné a tak namátkou: proslulý Dešťový cadillac, jehož původním majitelem byl sám Al Capone (v autě jezdil ve 40. letech sám Dalí) – limuzína na jejíž kapotě stojí socha nahé ženy, za autem stojí sloup z pneumatik a na něm je loďka. Pokud vhodíte do určeného otvoru minci, v autě začně pršet…další z cadillaců patřil Rooseveltovi, dalším majitelem  jiného cadillacu byl třeba Clark Gable…Některá díla z Teatre –Museum Dalí  mohou být během roku součástí z některých putovních výstav Dalího , které je možné shlédnout po celém světě.

Díla Antonio Pitxota

V muzeu jsou k vidění i díla jiných umělců. Při naší návštěvě to byly například díla Antonio Pitxota, rodáka z Figueres, malíře a dlouholetého přítele a spolupracovníka Dalího.

dílo Antonio Pitxota

Teatre-Museum Dalí : přístup do budovy je obtížnější pro občany se sníženou pohyblivostí. Vstupné je 12 EUR pro jednotlivce , ke vstupence je možné si prohlédnout  expozici Dalího klenotů. My jsme z důvodu  času klenoty nestihly…Muzeum je otevřeno celoročně .

Muzeum je o prázdninách otevřeno :

Od 1. července do 30. září:

  • Otevřeno od 9 hodin do 20 hodin
  • Poslední vstup  do 19:15
  • Noční prohlídka : od 27. července do 31. srpna (22-1 hod ráno)

Adresa: Plaza Gala-Salvador Dalí, 5  17600 Figueras, Girona, Španělsko

Teatre- Museum Dalí

Další díla Salvadora Dalího můžete shlédnout v muzeu Cadaqués  a Púbol.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *