• Menu
  • Menu

Technické muzeum Vídeň

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Technické muzeum Vídeň

Výstava  “ MOBILITY „

Jsem holka a popravdě o technická muzea jsem se nikdy moc nezajímala, ale co nadělat, když vás kamarádi přehlasují a na výběr je buď muzeum hudby, nebo technické muzeum se současnou výstavou o vesmíru. Snad i kvůli všem těm nezodpovězeným vesmírným otázkám nebo proto, že mám totální hudební hluch, jsem si nakonec vybrala druhou variantu, a šla se dozvědět i něco málo o tom, jak dokážou astronauti přežít ve vesmíru. Výstava, která v technickém muzeu probíhala bezmála rok a půl a skončila v lednu letošního roku, provedla návštěvníka přes utopické a fantaskní představy o vesmíru v době baroka přes novodobé vesmírné cesty 20. století a končila u vizionářských představ vesmírné turistiky 21. století. To vše na ploše více než 600 m2.

Technické muzeum, Vídeň
Technické muzeum, Vídeň

V současné době je v muzeu k vidění expozice s názvem „Mobility“ (v překladu „Pohyblivost“), na které se dovíte vše o minulosti, současnosti i budoucnosti dopravních prostředků. V jednotlivých výstavních sálech si můžete prohlédnout rakouskou nejstarší železnici, která byla ve své době tažena koňmi, první létací stroje nebo i závodní automobily. Výstava byla veřejnosti představena 28. listopadu 2014.

Mezi další současné krátkodobé výstavy patří i výstava s názvem „V pohybu“, která reaguje na současný trend aktivně zapojit návštěvníka do výstavy. Tedy nejen exponáty pasivně obhlížet, nýbrž si vše hezky osahat a zapojit i další smysly. Výstava je určena hlavně dětem, kteří si na 30-ti různých stanovištích na vlastní kůži vyzkouší, dle jakých principů se pohybujeme a orientujeme v prostoru, a zjistí, co je vlastně rychlejší a co pomalejší.

Až do 3. května můžete v muzeu navštívit i výstavu, která rozebírá 1. světovou válku na základě sedmi hledisek. První se zabývá válečnou frontou, dělostřelectvem a zvěrstvy moderních válečných polí. Druhá část nás zavede k předmětu zásobování. Dále následují témata vyzbrojování, vlasti a života civilistů během války. A nechybí ani rozbor myšlenek propagandy, válečných poštovních služeb a informačních technologií té doby (telegrafu, rádia a telefonu).

Technické muzeum, Vídeň
Technické muzeum, Vídeň

Stálá expozice Technického muzea se zabývá tématem „Příroda a vědění“. Výstava se snaží odpovídat na otázky typu: Jak získáváme vědění z přírody? Kdo informace využívá a jakým způsobem? Na základě jakých předpokladů vznikají vědecké teorie? Výstava zahrnuje bezpočet exponátů. Většinu z nich si můžete osahat a použít k vlastním pokusům, které názorně demonstrují a objasňují fyzikální jevy. „Jak skvělé by byly všechny tyto názorné pomůcky při hodinách fyziky,“ napadne mě u nejednoho exponátu.

Technické muzeum se nachází na západní straně Vídně ve 14. okruhu na slavné nákupní ulici Mariahilfer Strasse číslo 212. Otevřeno zde mají každý den. Během všedního dne (od pondělí do pátku) od 9:00 do 18:00, o víkendech a státních svátcích pak od 10:00 do 18:00. Zavřeno je pouze 1. 1., 1. 5., 1. 11. a 25. a 31. prosince. Za vstupné zaplatí dospělí 12 euro, žáci a studenti od 19-27 let a senioři mají vstupné za 10 euro a mládež do 19 let má vstupné zdarma. Více informací a rozpis doprovodných programů naleznete na interentových stránkách: www.technischesmuseum.at

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.