• Menu
  • Menu

Thajsko a Vietnam 34 – Damnoen Saduak

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Thajsko » Thajsko a Vietnam 34 – Damnoen Saduak

Zkoušíme i nějaké jídlo, nakupujeme přímo na lodi. Polévka je výborná a jako vše tady předražená. Plujeme po kanále, kolem obchůdků s tradičním zbožím, řemeslnými výrobky, oblečením, jídlem , kolem malých restaurací. Vyhýbáme se dalším lodím, začíná tu být rušno. Chybí nám nabídka květin, ovoce a zeleniny.

Plovoucí trh Damnoen Saduak, Thajsko

Loučíme se s mořským pobřežím v Cha Amu a autem pokračujeme směr Bangkok. Na cestě se plánovaně zastavujeme na plovoucím trhu Damnoen Saduak. Už příjezd na parkoviště blízko kanálu nás trochu více rozladilo. Dát za záchod 20BTH a parkovné dalších 30BTH se nám zdá teda dost. Nahaněči nám nabízejí loď za 1000 BTH . I to je teda drahé. Nevíme si moc rady a tak zaplatíme požadovanou částku. Naši loď řídí žena a pádluje, žádná motorová  loď to není. Turistů najednou přibývá a na kanále to houstne.

Zkoušíme i nějaké jídlo, nakupujeme přímo na lodi. Polévka je výborná a jako vše tady předražená. Plujeme po kanále, kolem obchůdků s tradičním zbožím, řemeslnými výrobky, oblečením, jídlem , kolem malých restaurací. Vyhýbáme se dalším lodím, začíná tu být rušno. Chybí nám nabídka květin, ovoce a zeleniny. V každém případě projet kanálem, pozorovat prodávající, um loďařů na bárkách i život na kanále  byl zážitkem. Odjíždíme právě včas, parkoviště je teď plné aut, taxíků a autobusů. Rychle pryč!

Historie

Od roku 1866 do roku 1868 byl na příkaz krále Ramy IV zkonstruován 32 km dlouhý – Damnoen Saduakský kanál, který spojil řeky Mae Klong a Tha Chin. Na  kanále vzniklo mnoho plovoucích trhů a vesničané vykopali asi 200 pomocných kanálů. Hlavní plovoucí trh se jmenoval Lad Plee market (ลัด พลี, RTGS: Lat Phli), který sousedil s buddhistickým chrámem a zůstal aktivní až do roku 1967, kdy stavba silnic nahradila potřebu vodní dopravy. Tento model byl patrný u ostatních starých plovoucích trhů, které zmizely v polovině 20. století v důsledku rozvoje moderní pozemní infrastruktury.

Damnoen Saduak

V roce 1971 učinil Thajský úřad pro cestovní ruch (TAT) z trhu Lad Plee turistickou atrakci pro cizince. Na trhu měli na březích kanálů obchody prodejci na lodích.   V roce 1981 byla ke  kanálu Ton Khem postavena nová silnice a podél tohoto kanálu založili soukromí podnikatelé moderní plovoucí trh Damnoen Saduak.

Damnoen Saduak

Plovoucí trh Damnoen Saduak (thajsky: ตลาดน้ำ ดำเนินสะดวก) je plovoucí trh v okrese Damnoen Saduak v provincii Ratchaburi, asi 100 kilometrů jihozápadně od thajského Bangkoku. Stal se primárně turistickou atrakcí přitahující domácí i zahraniční turisty. Často je považován za nejslavnější plovoucí trh.

Damnoen Saduak
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *