• Menu
  • Menu

Třeboňský pivovar REGENT

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Třeboňský pivovar REGENT

Pivovar Regent v Třeboni

Třeboňský pivovar patří k nejstarším pivovarům na světě. Budova stojí v historickém jádru města Třeboň.V jeho průčelí je nápis Chmelovina  naše ta božskou má sílu, všechny nás rozehřívá k radostnému dílu“. Pivovar byl založen roku 1379 a jen málokterý pivovar ve střední Evropě se může pochlubit takovou tradicí. Historicky nejstarší zařízení na výrobu piva zde vlastnila již v roce 1367 augustiniánská řeholní kanonie. V roce 1482 dává Vok z Rožmberka pivovar rozšířit a staví nové sklepy vedle zámku. Spotřeba piva a popularita třeboňského piva stále stoupá  a tak další přestavby následují v letech 1522 a vznik nového pivovaru byl dokončen italskými staviteli roku 1712, Vznikl přestavbou dřívější rožmberské zbrojnice v místech mezi Svineckou a Novohradskou branou, kde stojí dodnes. Dnešní podobu pivovar získal přestavbami až v roce 1886-1887.

Třeboň-pivovar Regent

Úspěšný Regent

Na výstavě v Bruselu  roku 1888 obdržel třeboňský pivovar diplom od belgického krále za kvalitní pivo. Na začátku 20. století měl dnešní pivovar Regent své sklady v Praze, Brně, Vídni, Štýrském Hradci a Lvově.

Do konce války patřil pivovar Schwarzenberkům. Po osvobození se stává součástí Jihočeských pivovarů se sídlem v Českých Budějovicích, pak následuje krátká éra (1953-55) , kdy byl, kdy byl vytvořen n.p. Třeboňské pivovary….roku 1999 se akcionáři rozhodli pivovar Regent prodat a roku 200 byl pivovar prodán akciové společnosti Regent.

Obchodní název pivovaru regent je inspirováno historickou postavou rytíře Jakuba Krčína z Jelčan (1533-1604), který byl zpočátku rožmberským úředníkem a posléze regentem obrovského dominia pana Viléma z Rožmberka.

Ochutnávka v pivovaru

U vstupní brány do pivovaru najdete pivovarskou prodejnu a přímo na nádvoří stojí Pivovarská pivnice, kde můžete ochutnat prodávané druhy  včetně kvasnicového Regentu. Třeboňský  vyhlídkový vláček má zastávku také u pivovaru.

 

Třeboň-pivovar Regent

 

Pivovar organizuje po objednání prohlídky s průvodcem a ochutnávkou.

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář