• Menu
  • Menu

Uganda – „Velká pětka“

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Afrika » Uganda » Uganda – „Velká pětka“

Už jste někdy slyšeli o „Velké pětce“? Ti z vás, kdo již něco málo slyšeli, mají vlastně svým způsobem štěstí. Brzy by se totiž mohlo stát, že o nich nikdo z nás už neuslyší. Ale uveďme tento deprimující úvod na pravou míru. Velká pětka je pětice zvířat žijící v Africe. Do této skupiny patří savci: lev, levhart, buvol kaferský, dříve nosorožec dvourohý (který byl již vyhubený), nyní nosorožec tuponosý a slon. Někteří lidé si myslí, že toto označení dostali kvůli svému vzrůstu, pravda je ovšem taková, že se jedná o „největší trofeje“ koníčku, který se označuje jako lovení zvěře pro zábavu. Smutné na této zábavě je hlavně fakt, že lovci vybírají největší a nejodolnější kousky, které poté jednoduše zabijí. Co to udělá pro populaci, když se vystřílí nejlepší zástupci svého druhu, je jistě každému známo.

Uganda, Velká pětka

Proč někdo vybral právě tato zvířata? Je to jednoduché-už jste někdy viděli rozzuřeného slona, po kterém se střílí? Nebo buvola? V této situaci jsou to jedni z nejnebezpečnějších zvířat, a protože lovci neví, co by, začali je se zvýšeným adrenalinem v krvi střílet.

Uganda, Velká pětka

Konečně něco zajímavého, nebezpečného. Pravda je ovšem taková, že to zas tak nebezpečné není. Pokud si představíte skupinu lovců, navíc minimálně na korbě nějakého automobilu, pak je zde zcela jasně vidět převaha lovce oproti lovné zvěři.

Například lev nebo levhart jsou zase z těch zvířat, která jen tak jednoduše neuvidíte a když, tak jsou opravdu rychlí, takže není lehké je zastřelit. Smutnější je to u nosorožce dvourohého, který byl na většině míst Afriky vyhuben. Důvodem nebyl jen lov pro zábavu, ale také chtíč po rohovině z nosorožčích rohů. Ta je ve světě známá především jako afrodiziakum. Přesto, že toto tvrzení nebylo nikým nikdy potvrzeno, existují pytláci a kupci, které rohy prodávají a kupují právě za tímto účelem dodnes. To ovšem neplatí pro Ugandu. Zde byly totiž všechny druhy nosorožců vyhubeny již v průběhu 60. let minulého století. Uvádí se, že poslední nosorožec byl zabit v roce 1982.

Uganda, Velká pětka

Nyní v Ugandě existuje projekt, který se zabývá návratem nosorožce do jeho přirozeného prostředí místních savan. Jedná se o nosorožčí farmu Ziwa Rhino sanctuary, která se nachází severně od Kampaly, u městečka Nakitoma. Zde je na ploše okolo 70 km² domov nosorožčí rodiny, která je 24 hodin denně a 365 dní v roce chráněna skupinou 40 rangerů a plotem, který celou farmu ohraničuje. A tak se stalo, že dne 24. 6. 2009 se po dvaceti pěti letech v Ugandě konečně narodilo mládě nosorožce. Jeho matka byla z Keni (dovezena z farmy Solio Ranch) a otec z Ameriky (dovezen z Disney´s Animal Kingdom). Dostalo symbolické jméno Obama, podle amerického prezidenta.

Uganda, Velká pětka

Na farmu se můžete jet podívat, a za nějaký ten poplatek navštívit i místní nosorožce. Upřímně mě překvapila velikost těchto zvířat – jsou opravdu obrovští, daleko větší než hroši. K tomu, aby rozpoznali nebezpečí, využívají hlavně čich. Poměrně špatně vidí, což je výhoda pro návštěvníky, kteří se k nim chtějí přiblížit pokud možno co nejblíže. Můžete se k nim tak dostat až na vzdálenost sedmi metrů. My jsme ale byli i blíž. Nakonec, co by turista neudělal pro dobrou fotografii…

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *