• Menu
  • Menu

Uganda

Uganda je stát ve střední Africe. Na jihu tvoří hranici země Viktoriino jezero- přírodní hranice s Tanzanií, na jihozápadě leží dříve občanskou válkou sužovaná Rwanda, západní hranice mezi Demokratickou republikou Kongo a Ugandou tvoří pohoří Ruwenzory, na severu hraničí země se Súdánem a na východě s Keňou.

Uganda, přezdívaná jako „Černá perla Afriky“, láká návštěvníky z celého světa na své přírodní bohatství. Nekonečné stepi plné africké zvěře jsou ideálním místem pro safari, horské deštné pralesy s gorilami, vysokohorská turistika v pohoří Ruwenzory, ve kterém dokonce pramení Nil a kde se setkáte ve výšce okolo 5000 m n. m. i s ledovcem, rafting na Nilu, pozorování nosorožců, plavby po řekách, pozorování ptáků a zvěře ve svém přirozeném prostředí tohle všechno a mnoho dalšího můžete v zemi při vaší návštěvě zakusit. Uganda je prostě místo, kam by se měl vypravit každý, kdo miluje přírodu a dobrodružství.

Ruwenzory mountains
Ruwenzory mountains

Samozřejmě že všechno něco stojí, a tak i tady jsou největší lákadla naceněná podle evropského západního modelu. Půldenní výlet za gorilami (který se musí dlouho dopředu rezervovat) stojí 500 dolarů a podobnou cenu zaplatíte i za několikahodinový rafting na Nilu. Ale řekněte, kdo by si nechal ujít sjíždění divoké řeky společně s krokodýly! (Já už ano.) A pak tu máme týden v pohoří Ruwenzory povolení za 20 tisíc Kč. Alespoň že to ubytování a jídlo je zde opravdu levné (Pokud nepotřebujete bydlet v nejluxusnějších hotelech, které najdete stejně jenom v hlavním městě- Kampale, což je svět sám pro sebe).

Výlet do Ugandy asi nikdy nebude zcela levnou záležitostí a to právě proto, že zde musíte velké výdaje vložit do osobní bezpečnosti: Nákup antimalarik, očkování proti žluté zimnici, břišnímu tyfu, žloutence A, B, letenka a průvodce, který vám umete cestičku při přehnaně byrokratickém jednání místních úředníčků.

Návštěvu této země bych ale rozhodně nedoporučovala lidem, kteří hledají umělecké skvosty. Uganda má sice svou historii a kulturu, ale kromě některých opravdu krásných dřevěných masek a užitého umění zde nenajdete to, kvůli čemu lidé navštěvují evropské galerie.

Uganda
Uganda

Další skupina, která v této zemi (podle mého názoru) nemá co dělat, jsou lidé, kteří si zásadně potrpí na čistotu, pořádek a pohodlí. Tedy samozřejmě je možné si připlatit a daný komfort si zaplatit, ale pak se budete chovat jako někteří nadutí cestovatelé, kteří cestují hlavně proto, aby si mohli odškrtnout v seznamu další zemi, a pro ty (doufám) tento článek nepíši. Ve své podstatě je totiž tahle skupina odříznuta od reálného světa země, kterou zrovna navštívila.

Poslední skupinou, která v této zemi může mít velký problém, jsou lidé s fobií. Ano, v pralese žijí obrovští pavouci, hadi a hmyz, ale naše středoevropské oči nejsou vůbec zvyklé toto nebezpečí zaregistrovat. Často se stane, že projdete opravdu blízko nějaké pavoučí sítě, nebo okolo stočeného hada a vůbec si toho nevšimnete. Na všechno vás pak musí upozorňovat průvodce. A ten vás strašit nebude, pokud ho o to přímo nebudete žádat. Daleko větší problém je, že pavouci nežijí pouze v přírodě. Mně se například stalo, že mi jeden pavouk (velikosti lidské pěsti-bez nohou) vylezl zpod jídelního stolu. Má reakce byla okamžitá- uskočení od stolu o dva metry, nepříčetný výraz v tváři a chvění po celém těle. Problém samozřejmě je, že místní druhy většinou neznáte, takže nevíte, zda jsou jen velcí, nebo zda jsou velcí a ještě k tomu jedovatí. Tedy zda je váš strach opodstatněný, či nikoliv.

Uganda je krásná země. Pokud se rozhodnete našetřit pár peněz a vydat se sem alespoň na 14 dní (nejlépe na 3 týdny až měsíc), věřte, že vašeho rozhodnutí nebudete nikdy litovat. Při konfrontaci s místním obyvatelstvem se vám možná i změní pohled na váš současný život! I přesto, že si v Ugandě sjednáte průvodce, pokuste se před cestou důkladně připravit na „nepřipravitelné“. (Ale nezapomeňte na antimalarika 🙂 ).

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář