• Menu
  • Menu

Vřesník – vodní dílo

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Vřesník – vodní dílo

Malá vyrovnávací přehrada na Želivce – Vřesník

Od kamenné Sedlické přehrady, která  leží na soutoku Jankovského potoka a Hejlovky, jedeme k další přehradě Vřesník, která je tzv. vyrovnávací. Auto necháváme v obci Vřesník, které leží nad pravým břehem Želivky. Díky místním pak dostáváme správný směr a jdeme procházkou na doporučenou vyhlídku nad přehradou. Přehrada je jižně od obce Vřesník. Jdeme po polní cestě směrem k lesu. Tady uděláme první chybu, před vstupem do lesa jsme měli odbočit doprava a cesta by nás dovedla na vyhlídku. Nevadí jdeme po celkem schůdné a vyšlapané cestě asi 1,5 km a dojdeme až k přehradě. Oblouk má poloměr 113,5 m. Délka hráze je 78,7 metrů. Zatopená plocha je 8,8 ha, maximální výše hráze je nade dnem údolí 9,5 m. Objem zadržené vody je 130 000 m3.

vodní dílo Vřesník
vodní dílo Vřesník

Přehrada byla vybudovaná v letech 1925-28 k vyrovnávání nepravidelných průtoků pod vodní elektrárnou Sedlice. Na pravém břehu byla v roce 1983 postavena malá vodní elektrárna. Která je osazena třemi vertikálními Kaplanovými turbínami, výkon je 175 kW.

Na vyhlídce - vodní dílo Vřesník
Na vyhlídce – vodní dílo Vřesník

Po hrázi se nedá přejít na druhou stranu, na hráz je vstup zakázán, je tady i oplocení. Zpět jdeme kratší cestou, vystoupáme podél skály až na vyhlídku, odkud je pěkný pohled nejenom na hráz, ale i na údolí. V blízkém okolí je vhodné prostředí a malebná příroda pro rekreaci i pořádání dětských táborů. Oklikou se pak dostanete do rekreačního střediska Želiv, kde jsou rekreační chaty a možnost koupání a rybaření.

Vřesník je 2,5 km východně od  Želivu.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *