• Menu
  • Menu

Úvaly, rozhledna Vinice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Úvaly, rozhledna Vinice

Úvaly. Město se nachází asi 20 kilometrů východním směrem od centra Prahy. Jméno získalo dle své polohy. Najdeme ho v údolí potoka Výmola. Ten na svém toku vytváří geomorfologický útvar „úval“, v jinak celkem rovinatém okolí města. Úval je sníženina v krajině, obvykle protáhlého tvaru, na jednom nebo obou koncích otevřená. V Úvalském úvalu najdeme lesy, hájky, rybníky i několik přírodních zajímavostí. Naše kroky se ubírají po Městské naučné stezce, vedoucí po zelené turistické značce. Ta nás zavede na rozhlednu Vinice a k místnímu Stonehenge.

Masarykovou stezkou k rozhledně

První informační tabule a zastavení Městské naučné stezky nacházíme u Mlýnského rybníka, jemuž vévodí Prokůpkův mlýn, původem z 18.století. Dnešní podobu získal přestavbou v roce 1917. V současnosti je mlýn je v soukromém vlastnictví a slouží k bydlení.

Prokůpkův mlýn

Rozhledna Vinice

Masarykovou stezkou stoupáme do 295 metrů nad mořem na vrch Vinice, kde stojí stejnojmenná rozhledna. Přes 30 metrů vysoká, ocelová konstrukce s vnitřním točitým schodištěm se tyčí na vrcholu Vinice od roku 2013. Od roku 2015 je volně přístupná veřejnosti každý den mezi 8.-20. hodinou. Z vyhlídkové plošiny v jedna-dvaceti metrech nad povrchem je za příznivého počasí vidět například Říp, Bezděz, Krkonoše, Ještěd, Ralsko nebo Žižkovský vysílač v Praze.

Rozhledna Vinice

Alej úvalských dětí

Celkem šedesát úvalských rodin zakoupilo sazenice dubů letních pro své děti a vytvořily stromořadí nazvané Alej úvalských dětí, kterou najdeme u staré prašné cesty přímo pod rozhlednou. Cílem tohoto projektu bylo, aby každé dítě, které ve městě Úvaly žije nebo se narodilo, mělo svůj strom jako symbol nového života. Podél stromořadí dojdeme až k úvalským menhirům.

Alej úvalských dětí

Úvalský Stonehenge

Menhir je dlouhý kámen zasazený svisle do země. Kámen je minimálně opracovaný. Tady, v Úvalech, jde o uměle vytvořenou spirálu stojících kamenů, která má připomínat známý Stonehenge. Jedná se o uskupení laviček, kamenů pro hru na schovávanou, na skákání, lezení nebo na odpočinek především pro místní děti a mládež.

Úvalské menhiry

Odtud už sestupujeme zpět do města a poté k nádraží. Je docela mrazivé počasí a i přes nevelké množství sněhu jsou cesty v lese dosti zledovatělé a kluzké. Proto pozor na obuv a i mimo horská střediska dbáme na to, aby všechny naše kosti zůstaly vcelku. V okolí města je ještě dost dalších cílů, které by stálo zato navštívit. Namátkou Škvorecká obora s Květnickou studánkou a starým kamenným mostkem nebo železniční viadukt Devět kanálů. Takže třeba se někdy vrátíme. Město Úvaly jsou z Prahy velmi dobře dostupné vlakem linky S1, vedoucí z Masarykova nádraží směrem na Český Brod. Víkendový interval vlaků je 30 minut. Pro nejpohodlnější turisty je možnost přijet samozřejmě autem. To se dá zaparkovat na rozsáhlém parkovišti před železničním nádražím. Ale asi jen o víkendu. Ve všední den bude pravděpodobně obsazeno auty lidí, dojíždějících za prací hlavně v Praze.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *