• Menu
  • Menu

Užijem si Nepál 16 – 21 dní

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Nepál » Užijem si Nepál 16 – 21 dní

Stúpa Boudhanath

Ráno prší a nás čeká dlouhá cesta džípem do Káthmandú. Venku je chladno a vstávat v 5 hodin ráno se moc nechce. Cestou zastavujeme na snídani v knajpě u silnice. Je tu rušno a kupodivu i útulno. Kamna jedou na plný pecky a je tu i spousta jídel na výběr k snídani a k tomu milá obsluha. V Káthmandu jsme navečer, jsou tady rozbahněné cesty po dešti a velké  kolony aut.

zpět do Kathandu

 

Rychle se vysprchovat a vyrážíme ještě  na poslední nákupy, setkání s Dawou u Boudhanathu a pak rychlá a moc milá návštěva u Kitapa a Dawy, skvělá hostina s jeho rodinou.

Kathmandu nákupy

Stúpa Boudhanath

Uprostřed náměstí  stojí Boudhanath – největší stúpa v Asii,  její bělostná kruhová kopule stavby s pagodou zdobenou zlatem a vlajícími barevnými mantrovými vlaječkami, vás upoutá svou čistotou. Boudhanath je důležitým poutním místem pro tibetské buddhisty a nejsvětější tibetský chrám mimo Tibet. Spolu se Svajambhúnáthem je jedním z nejoblíbenějších turistických míst v oblasti Káthmándú.. Chrám byl založen někdy v 5. století. Od roku 1979 je stúpa na seznamu světového dědictví UNESCO.

Boudhanath Kathmandu

Stúpa Boudhanath má tvar mandaly. Symbolizuje trojrozměrnou připomínku Buddhovy cesty k osvícení. Základna stúpy symbolizuje Zemi, Kumbha (bílá kopule) symbolizuje vodu, věž symbolizuje vzduch a tvar nejvyšší věže  symbolizuje prázdnotu. Existuje 13 stupňů, kterými musí lidské bytosti projít, aby dosáhly nirvány. Symbolem těchto etap je 13 věží. Celý prostor působí duchovními a pozitivními vibracemi a vzduch je provoněn  zapálenými kadidly.  Na obvodu celého náměstí jsou obchůdky, restaurace a další chrámy, kterých je v okolí více než 50. Žije zde mnoho tibetských uprchlíků.

Boudhanath Kathmandu

Zemětřesení v dubnu 2015 tuto velkou stúpu těžce poškodilo. Dobrovolníci a Buddhisté věnovali velké finanční prostředky na její opravu. Stúpa leží ve východní částí Káthmandú,

Boudhanath Kathmandu

Czech Pub – česká hospoda

Večer ještě  jdeme na jedno točené do Czech pubu. Setkání s partou Slováků, kteří právě dorazili z treku na šeštitísicovky a měli mnohem méně štěstí než my, 3 z nich mají velké omrzliny a nedobrou zkušenost s obrovským mrazem /-50 na vrcholu/, který je na jejich výstupu ochromil. Další veselá parta Čechů, kteří se na trek teprve vydají i skvělá holka, která nám večer zpříjemnila krásnou hrou na kytaru. Slováci zpívali nám českou hymnu, my jim pak slovenskou a nám se ani nechce na hotel.

Czech Pub Kathmandu

Czech Pub  je hospoda s autentickou nabídkou regionálních jídel a vybraným nejlepším českým a nepálským pivem. The Pub má prostornou restauraci, bar a střešní terasu s malebným výhledem. S kapacitou více než 100 osob. Adresa: Chaksibari Marg, Thamel, Kathmandu Nepal.

Czech Pub Kathmandu
Czech Pub Kathmandu

Na závěr

21 dní uteklo velmi rychle. Návštěva Nepálu nám přinesla  spousty zážitků  a krásných  setkání s Nepálčany, rodinami a příbuznými  našich průvodců, s učiteli a školáky v horách, se setřičkami v horské nemocnici, se sousedy.  Nezapomenutelné budou všechny ty úchvatné výhledy na Himaláje ze všech úhlů, rozmanitou přírodu, skvělou kuchyni, barvy. Byla to jedna velká jízda, dobře naplánovaná a skvěle zdolaná.

Láma – tatínek Chandry

Po celou dobu nejen našeho trekování při nás stáli všichni nepálští Bozi, protože počasí bylo na 1, naše parta plná veselí, jídlo po celou dobu skvělé, turisti na treku žádní nebo teda 4 Francouzi a 2 Indové s kterými jsme se míjeli.  Představy jsou jen představy a tak myslet si třeba, že po zdolání Pikey Peaku už půjdeme jen směrem dolů je mylná asi tak,  jako že celý trek je úplně lehký.  To, že nejste ve velkých výškách, neznamená, že vám nehrozí  horská  nemoc nebo že každý den  půjdete jen pár hodin a budete se  jen kochat nebo posedávat v hospůdkách s výhledem. K tomu všemu každodenní zima večer i ráno, většinou turecké záchody, často ve venkovních prostorách, teplá sprcha na kterou si můžete spíše jen myslet, haha!

 

Naši průvodci Dawa, Kitap, Chandra a Kancha skvělí kluci, parťáci a naše „rodina“. Říkali mi mum po celou dobu naší cesty, Ajka a Gábi pak jsou  sestry. Ta pozornost, pomoc a vzájemné porozumění,  to mi /nám/ teda  chybí.

KITAP z Pikey Peak do JAsmane Bhyanjyang
CHANDRA To není čert a Káča to je máma a Chandra
KANCHA cesta do Junbeshi

DAWA

Nepál  a jeho lidé se mi vryly hluboko do srdce, být s dcerou na jejich narozeninách právě tady byl nejhezčí dárek nejen pro ni.

Ajka má narozeniny – Junbesi Nepál

 

Tak ahoj Nepále a děkujeme!!

domů

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *