• Menu
  • Menu

Vánoční trhy Praha

Staroměstské náměstí a Mariánské náměstí

Trhy  začaly  26. listopadu 2022 a končí 6. ledna 2023, tedy na Tři krále. Praha s adventními tržišti patří mezi nejkrásnější destinace na světě. Po dvouleté pauze je Staroměstské náměstí opět v centru pozornosti „vánočních“  turistů z domova i ze zahraničí. Vánoční trhy se tradičně  konají i na dalších místech v Praze a po celé naší zemi. V tento sváteční čas se nezapomíná ani na charitu.

Vánoční trhy Staroměstské náměstí Praha

Vůně svařeného vína, pečených kaštanů, sladkých vánočních perníčků, horkého  punče a  medoviny, horké  čokolády, pražených mandlí nebo vánočního cukroví. je propojena s možností nakoupit vánoční zboží a české rukodělné výrobky, vánoční ozdoby, dekorace, perličkové ozdoby z Jizerských hor, ozdoby ze slámy a šustí, vykrajovátka cukroví, svíčky a výrobky  z včelího vosku,  kovářské výrobky, včetně předvádění kovářské práce i klasické foukané skleněné české ozdobičky. Tradičně můžete ochutnat klasiku v podobě českých klobás, grilovaných kuřat a vepřových kolen, kuřecích špízů nebo trhaného grilovaného kuřete.

Vánoční trhy Staroměstské náměstí Praha

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem i občerstvením jsou otevřené každý den od 10 do 22 hodin.

Výzdoba na letošních vánočních trzích se zaměřuje na stylovou jednoduchost a strom na Staroměstském náměstí je opravdu krásný. Všechna světla jsou v teplé bílé barvě, doplněné hvězdami, červenými a zlatými koulemi. Rozsvícení stromku se koná pravidelně každou hodinu vždy v půl (16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30, 21:30) světelnou animaci Hrají se  dvě melodie“ Alžbětínská serenáda v podání Karla Gotta a orchestrální podoba skladby All I want for Christmas is you.  Na osvětlení se podílí celkem 8 922 kilometrů kabelů s 88 490 LED diodovými žárovkami. Svítí se denně od 16 hodin do půlnoci.

Vánoční trhy Staroměstské náměstí Praha

Po celou dobu konání trhů si mohou návštěvníci trhů užít kulturní program na velkém pódiu. Čekají je živá vystoupení folklórních, národopisných i dětských souborů z celé republiky i ze zahraničí. Doplní je taneční vystoupení a programové bloky pro všechny generace. Pódium nabídne 3000 vystupujících z různých koutů Evropy i pestré charitativní projekty.

Vánoční trhy Staroměstské náměstí Praha

Program ZDE.

Součástí programu jsou oblíbené dětské dílny, které nejmenší návštěvníky přivítají vždy v sobotu a v neděli dopoledne od 11 hodin a naváže na ně tradiční program. Děti si v nich mohou vyrobit drobná vánoční přání a dárky. Dílničky připravují kromě Žlutých lázní také společnost KROUŽKY a Pompo.

Vánoční trhy Staroměstské náměstí Praha

 

Vánoce na Mariánském náměstí

Až Vás omrzí davy na Staroměstském náměstí můžete se posunout jen o kousek dále na Mariánské náměstí. Před budovou Nové radnice jsou postaveny prodejní stánky s vánoční výzdobou. Nechybí zde vánoční strom, pódium s kulturním programem, tradiční svařák a ani možnost přispět na dobrou věc. Lidé se zde mohou dozvědět více o činnosti neziskových organizací a městských společností.

Mariánské náměstí

Dominantou Mariánského náměstí je osmimetrový smrk ozdobený v barvách Prahy: zlatými a červenými koulemi. Vánoční výzdobu doplňuje moderní dřevěný betlém a Ježíškova nebeská kancelář. Unikátní betlém byl vytvořen z modřínu pomocí motorové pily, jeho tvůrcem je řezbář Jan Kužel z Dobré Vody u Hořic. Ježíškovu nebeskou kancelář pak představuje kaplička, v níž si příchozí mohou napsat na nekonečný dopisní papír svá tajná přání a zazvonit na zvonec, aby se vyplnila.

Mariánské náměstí

Vánoce na Mariánském mají letos premiéru a vše je připraveno, aby se Pražané i návštěvníci metropole mohli na chvíli zastavit a užít si jedinečnou předvánoční atmosféru jednoho z náměstí v centru Prahy.

Text: https://www.praha.eu/

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *