Vodní nádrž ve Stráži pod Ralskem
Do Stráže pod Ralskem jsme dorazily po obědě. Na procházku jsme moc času neměly, ale i za dvě hodiny se toho dá stihnout. Slunce prosvětlovalo žloutnoucí i krvavě červené podzimní olistění stromů. Vydaly jsme se k vodní nádrži. Počasí si s námi začalo hrát a tak temné mraky střídalo dvouvteřinové rozsvícení slunce a obrazy v krajině se rychle měnily.

Je říjen, usedáme na lavičku a mimo krásného pohledu na zvlněné kopce před námi, pozorujeme kačeny. Na panoramatu před námi se v dáli tyčí Ještěd. Na pláži jsou pouze školní děti, které si tu krátí odpoledne.
Nádrž je v sezoně využívaná i k rekreaci, vodním sportům a rybaření. Na jeho jihozápadní straně je řada kiosků, restaurace a vodní vlek. Dobře vybavený areál s vlekem využívají vodní lyžaři z celé republiky. 800 m dlouhý lyžařský vlek nabízí možnost adrenalinového sportovního vyžití a pro ty méně odvážné zajímavou podívanou.V nádrži je zadržováno až 1,5 milionů m³ vody a plocha nádrže je 42 ha a jejím hlavním účelem je snížení povodňových průtoků na Ploučnici a ochrana území pod hrází před povodněmi. Vedlejším účelem vodního díla je i regulovaný chov ryb a naředění znečištění v toku Ploučnice v případě havarijního zhoršení jakosti vody.

Podél jižní strany nádrže prochází červeně značená turistická trasa, která pokračuje po jižní straně nádrže do 2 km vzdálené obce Hamr na Jezeře. Zároveň tudy prochází cyklotrasa 3007. Je zde i tenisový areál.

Po půl hodině začíná foukat a spadne i pár kapek, máme ještě čas a tak se těšíme na kafíčko a dortík. Staré dámy se ptáme, zda je tu cukrárna. Paní je bývalá učitelka a tak nás mermomocí chce provést městem. Z romantické části u vody přicházíme do přebarveného města duchů. Velké paneláky i mohutné stavby, kde sídlily bohaté firmy, zejí prázdnotou, spoustu bytů je vysklených a vybydlených. Jako by se tu zastavil čas. Do krajiny pak svítí nová atletická dráha a sportovní areál. Obrovská budova polikliniky a městského úřadu bývala dle paní učitelky školou. Tam, kde je možná krásné náměstí a trochu pěkné architektury, jsme už nestihly, ani tu kávu jsme si nedaly, v pekárně nám před nosem zavřely, no tak snad příště…
Stráž pod Ralskem
Město nedaleko Mimoně, na okraji dřívějšího vojenského prostoru u řeky Ploučnice.
Těžba uranu
V okolí jsou velké ložiska uranu, dle odborníků jediné, které se neprojevily radioaktivitou na povrchu. Těžba probíhala v letech 1967 až 1996. Z Českolipského deníku: Od roku 1996 je uran exploatován jako vedlejší produkt sanace ložiska Stráž. e Stráži pod Ralskem se těžil uran od roku 1967. K jeho dobývání se používalo louhování 99 procentní kyselinou sírovou, což mělo katastrofální dopad na životní prostředí. V podzemí jsou tam více než na čtyři miliony tun kyseliny sírové a dalších chemikálií, podzemní jezero kyseliny se tak velikostí rovná Slapské přehradě.
Chemickou těžbou bylo kontaminováno asi 369 milionů metrů krychlových podzemních vod a kontaminace přímo ohrožuje rozsáhlou zásobárnu pitné vody v severních Čechách. Likvidace následků těžby byla zahájena bezprostředně po jejím ukončení v roce 1996. Miliardy korun už tedy práce stály a další miliardy si v příštích desítkách let vyžádají.
Vláda schválila na svém zasedání dne 18. 9. 2017 uvolnění 6,85 mld. Kč na úhradu nákladů a výdajů spojených s řešením důsledků po chemické těžbě uranu a souvisejících činností v oblasti Stráže pod Ralskem pro období let 2018 až 2022.
Zajímavost
Říká se , že přes Stráž pod Ralskem projižděl anglický král Richard Lví srdce při výpravě do Svaté země.
Přidat komentář