• Menu
  • Menu

Velká národní steeplechase v Chuchli

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Velká národní steeplechase v Chuchli

AGROFERT Velká národní steeplechase o Pohár Josefa Váni, 95. Moser Cena prezidenta republiky

Koně, atmosféra, počasí – jedním slovem,  neděle 25. ŘÍJNA 2015 v Chuchli,  se povedla ! V Conseq Parku Velká Chuchle byla v neděli završena letošní dostihová sezóna a slavnostní zakončení zcela ovládla legenda českého dostihového sportu Josef Váňa. Byl patronem inauguračního ročníku AGROFERT Velké národní steeplechase (4500 m, 1 mil. Kč), jeho svěřenec FAFINTADENIENT (Statek Chyše) s žokejem Jaroslavem Myškou tento vrchol programu lehce vyhrál, druhý Váňův triumf zařídil hned na úvod programu někdejší vítěz Derby Roches Cross a Triumf v rovinové 95. Moser Ceně prezidenta (3200 m, 240 tis. Kč) zopakoval vítěz z loňského roku AZTEK (tr. T. Váňa, stáj Dr. Charvát), v jehož sedle již šestou výhru v tomto tradičním vytrvaleckém testu získal žokej Jiří Chaloupka.

Váňa a Chaloupka
Váňa a Chaloupka

Dostihové závodiště Velká Chuchle

Hipodrom leží na jižním okraji Prahy, v městské části Velká Chuchle, na levém břehu Vltavy. Dostihy se zde konají od začátku dubna do půli listopadu.Na dostihovém závodišti Velká Chuchle se konají cvalové i klusácké dostihy.

Závodiště bylo otevřeno 28. září 1906. Úplně prvním koněm kterému se podařilo zvítězit byla klisna Vision v sedle se svým majitelem, zvěrolékařem Františkem Bartoschem. Ve slunečnou neděli 22. května 1921 se zde běželo první Československé derby. Významnou událostí bylo Čs. derby 1931, které oficiálně navštívil prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Přihlížel vítězství hřebce Oskara s jezdcem Jiřím Eschem. Za éry první republiky se chuchelské dostihy těšily velké přízni veřejnosti a jejich navštěvování bylo i společenskou událostí. Setkávaly se zde známé osobnosti, např. Vlasta Burian, Ferenc Futurista, Rudolf Deyl st., Adina Mandlová, aj.

klobouky
klobouky

Od roku 1953 do roku 1990 byla pořadatelem dostihů ve Velké Chuchli organizace Státní závodiště. V roce 1985 byly strženy staré dřevěné secesní tribuny a postavena nová železobetonová tribuna s kapacitou sedících 4000 diváků, otevřená na jaře 1991. Po majetkoprávně nejisté éře 90. let 20. století se na konci roku 2001 stala pořadatelem dostihů společnost TMM s.r.o., která se snaží spolehlivě naplňovat vizi rozvoje celého areálu a zlepšování podmínek pro dostihový sport v Praze.

závodiště Velká Chuchle
závodiště Velká Chuchle

Nejvýznamnějším dostihovým dnem současnosti je České derby, které se koná pokaždé třetí červnovou neděli. Triumf v něm nesmazatelně zapíše jméno vítězného koně do historie a vystaví mu tu nejlepší možnou vizitku k pozdějšímu zařazení do chovu. Pro jeho jezdce, trenéra, majitele, chovatele a ošetřovatele je pak tou naprosto nejvyšší metou, jíž lze v dostihovém světě dosáhnout. Derby spolu se dvěma dalšími klasickými testy tříletých koní – Velkou jarní cenou a St. Leger – tvoří takzvanou klasickou Trojkorunu. Dotace (celkový součet cen v dostihu) je 2 500 000 Kč, a tak je České derby nejbohatším rovinovým dostihem ve středoevropském regionu.

Pro děti

Nejmenším návštěvníkům je v Praze-Velké Chuchli věnována zvláštní pozornost. Děti do 15 let mají na všechny dostihové dny vstup zdarma, mládež do 18 let zaplatí pouze poloviční vstupné. Na dostizích se Vaše děti určitě nudit nebudou!

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.