Tajemná cesta k modernismu: umělci a proroci
Výstava se koná 22.7. – 18.10.2015 v Národní galerii ve Veletržním paláci v Praze. Mapuje vzestup umělců a proroků v německy mluvící Evropě sedmdesátých let 19. století. Umělci a proroci té doby byli nejenom náboženskými oponenty, ale také svého druhu sociálními revolucionáři. Všichni usilovali o to , aby současný člověk změnil svůj životní styl i pohled na svět a naučil se řešit osobní , společenské a ekonomické problémy.

K.W. Diefenbach
K nejznámějším z nich patřili Karl Wilhelm Diefenbach (1851-1913), Gusto Graser (1879- 1958), Gustav Nagel (1874-1952). Friedrich Muck-Lamberty (1891-1984) a Ludwig Christian Hausser (1881-1927). Tito proroci byli velmi charismatičtí a cítili se osobně povolání šířit své vize bez ohledu na finanční odměnu, pouze proto, že se jim jevily důležité.

František Kupka, Egon Schiele
Františka Kupku přivedl k průkopnickým abstraktním dílům Diefenbach a jeho žáci. František Kupka vytvořil jednu z hlavních vývojových linií abstraktní malby prodchnutou spirituální energií.
Z týchž zdrojů čerpal také Egon Schiele, k jehož ústředním námětům patřil umělec v roli trýzněného proroka.
Friedensreich Hundertwasser
Na výstavě jsou dále zastoupena díla Johannesa Baadera, Friedricha Schroder- Sonnsterna., Josepha Beuyse, Jorga Immendorffa. Friedensreich Hundertwasser se běhen padesátých let začal stylizovat do role umělce – ekologa..
Výstavu připravila Schirn Kunsthalle ve Franfurktu ve spolupráci s Národní Galerií v Praze. Pražská repríza Frankfurktské výstavy představuje návštěvníkům více než 350 exponátů.
Přidat komentář