• Menu
  • Menu

Umělci a proroci

Tajemná cesta k modernismu: umělci a proroci

Výstava se koná 22.7. – 18.10.2015 v Národní galerii ve Veletržním paláci v Praze. Mapuje vzestup umělců a proroků v německy mluvící Evropě sedmdesátých let 19. století. Umělci a proroci té doby byli nejenom náboženskými oponenty, ale také svého druhu sociálními revolucionáři. Všichni usilovali o to , aby současný člověk změnil svůj životní styl i pohled na svět a naučil se řešit osobní , společenské a ekonomické  problémy.

Umělci a proroci výstava
Umělci a proroci výstava

K.W. Diefenbach

K nejznámějším z nich patřili Karl Wilhelm Diefenbach (1851-1913), Gusto Graser (1879- 1958), Gustav  Nagel (1874-1952). Friedrich Muck-Lamberty (1891-1984) a Ludwig Christian Hausser (1881-1927). Tito proroci byli velmi charismatičtí a cítili se osobně povolání šířit své vize bez ohledu na finanční odměnu, pouze proto, že se jim jevily důležité.

Umělci a proroci výstava
Umělci a proroci výstava

František Kupka, Egon Schiele

Františka Kupku přivedl k průkopnickým abstraktním dílům Diefenbach a jeho žáci. František Kupka vytvořil jednu z hlavních vývojových linií abstraktní malby prodchnutou spirituální energií.

 Z týchž zdrojů čerpal také Egon Schiele, k jehož ústředním námětům patřil umělec v roli trýzněného proroka.

Friedensreich Hundertwasser

Na výstavě jsou dále zastoupena díla Johannesa Baadera, Friedricha Schroder- Sonnsterna., Josepha Beuyse, Jorga Immendorffa.  Friedensreich Hundertwasser se běhen padesátých let začal stylizovat do role umělce – ekologa..

Výstavu připravila Schirn Kunsthalle ve Franfurktu ve spolupráci s Národní Galerií v Praze. Pražská repríza Frankfurktské výstavy představuje návštěvníkům více než 350 exponátů.

Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.