• Menu
  • Menu

Velký Bolevecký rybník

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » Velký Bolevecký rybník

Bolevák

Koupání v přírodě nás  baví, ještě více nás baví koupání v pěkném prostředí a v čisté vodě. Součástí našeho výletování po plzeňském kraji bylo i zkoumání zdejších lokalit vhodných na koupání. K rybníku jsme se moc těšila. Musím říci , že mé očekávání bylo o něco větší. Zkusili jsme posedět v restauraci, jídlo ani prostředí nás nenadchlo.  Do vody jsme nakonec také nevlezli. Možná jsme měli popojít na některou vzdálenější plážižku, kde byli vidět i nudisti. Tam určitě bylo koupání dobré. Mé malé zklamání úplně nahradila návštěva Kamenného rybníku v Plzni a jsem ráda, že jsme si počkala. Je nutné také říci, že my jsme navštívili Bolevecký  rybník po letní sezóně, v září.

Bolevák, součást Bolevecké rybničí soustavy

Bolevecký rybník  patří mezi významné rekreační lokality, které jsou vhodné nejenom pro koupání, ale pro další sportovní a vodní sporty. Rybník je součástí unikátní Bolevecké rybniční soustavy. V soustavě patří, se svými 53 ha, k největším a nejstarším. Byl postaven jako první v letech 1460-61. Má obdélníkový tvar a protéká jím Bolevecký potok. Na hrázi je rybárna, sídlo myslivců a rybníkářů. Hráz má délku 250 m a má zemní provedení. Duby na hrázi jsou straré až 400 let.

Bolevecký rybník
Bolevecký rybník

Plzeňský Prazdoj

Rybník byl v 19 století zdrojem těžby ledu, který využíval v 19. století Plzeňský Prazdroj. Byla postavena vlečka, která sloužila až do roku 1987  a později byl postaven pásový dopravník, který byl odstaven v roce 1994. Odvezlo se až 600 vagónů ledu ročně, Prazdroj jej využíval celé léto.

Ostende

Restaurace a  výletní místo Ostende byla zřízena vroce 1921. Bylo zde nejenom  romantické posezení , ale také půjčovna loděk. Od Bílé hory návštěvníky vozila pramice, později motorový člun.Vše fungovalo do doby, kdy byla postavena sypaná hráz, tím vznikla nová část zvaná Malý Bolevecký rybník nebo v Chobotu. Severní a východní břehy rybníka  lemují lesy a mají písčité pláže. Rybník má písčité dno, které pozvolně klesá.

Autocamp Ostende vznikl v letech 1956. V té době zde byla ozdravovna pro děti s černými neštovicemi. Také zde byla střelnice i chudobinec. Je zde i restaurace, ale těžko nahradila tu původní.

Za zmínku stojí, že mimo rekreace se tady provozují vodní sporty. Velkou tradici tady má Jachetní klub Plzeň, který zde působí už více jak 30 let.

V prostoru Boleveckých rybníků vznikla další ze značených tras pro vozíčkáře. V roce 2005 při příležitosti 9. světové turistické olympiády  IVV v Plzni byl otevřen Olympijský okruh IVV kolem rybníků.

Bolevecký rybník
Bolevecký rybník

Bolevecký Rybník je na okraji Plzně blízko osady malý Bolevec. Z Plzně sem jezdí i MHD – linka 20 a 30.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *